Shadow

Microsoft ve Yahoo’dan Google’a karşı kutsal ittifak

Teknoloji devi Microsoft, yeni arama motoru Bing ile çok iddialı bir çıkış yapmıştı. Hatta Bing o kadar iyi bir çıkış yapmıştı ki, kısa sürede Yahoo’yu bile geride bırakmıştı. Ancak dün gelen bir haber, Microsoft’un tek başına pazar lideri Google’la başa çıkamayacağını anladığının belirgin bir göstergesi. Bir çoğunuzun da bildiği gibi, Microsoft, Google’a karşı yanına Yahoo’yu da alarak mücadele etme kararı vermiş durumda.

Anlaşmanın detaylarına baktığımızda, Yahoo’nun, ilk 5 yılda kendi sitesindeki tüm arama ve reklam gelirlerinin yüzde 88’ini alacağını ve Microsoft’un bazı internet sitelerinde reklam satma hakkına kavuşacağını görüyoruz.

Gelen haberlere göre, Yahoo, ilk etapta, yıllık karını 500 milyon dolara kadar artırma ve kendi arama teknolojisine yatırım yapmayacağı için yılda 275 milyon dolar tasarruf yapmayı planlıyor.

Dünya çapındaki internet arama pazarında yüzde 8 Yahoo’ya, yüzde 67 ise Google’a ait durumda. ABD’ye bakıldığında ise Google’ın pazar payı yüzde 65, Yahoo’nun pazar payı ise yüzde 20 olarak görünüyor.

Son olarak belirtelim ki, MSN arama motorunun adını Bing olarak değiştiren ve büyük bir beklentiyle yola çıkan Microsoft’un arama pazarındaki payı dünya genelinde yüzde 3, ABD genelinde ise yüzde 8’de kalarak büyük bir hayal kırıklığı yaratmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir