Shadow

Microsoft ve Nokia, Blackberry’e savaş açtı

Microsoft ve Nokia yeni mobil verimlilik çözümleri tasarlamak, geliştirmek ve pazarlamak üzere küresel bir işbirliği gerçekleştiriyor ve Microsoft Office Mobile, ilgili iletişim ve takım çalışması yazılım ve hizmetlerinin Nokia akıllı telefonlarında kullanımını sağlamak üzere birlikte çalışıyorlar.

Yazılımda dünya lideri ve dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi mobil verimlilik için çığır açan kurumsal düzeyde bir çözüm sunmak üzere bir işbirliğine girdiler. Microsoft Kurumsal Bölüm Başkanı Stephen Elop ve Nokia’nın Cihazlardan sorumlu Başkan Yardımcısı Kai Oistamo mobil verimliliğin geleceğine yönelik ortak vizyonlarını aktardı ve yaptıkları anlaşmayı duyurdu. İki şirketin de bu kapsamda ve yapıda bir işbirliğine girmesi ilk kez oluyor.

Anlaşma kapsamında, iki şirket mobil profesyoneller için verimlilik çözümlerinin tasarım, geliştirme ve pazarlama çalışmalarına başlayacaklar. Bu işbirliğinin sonucunda Nokia’nın Symbian cihazlarında Microsoft Office Mobile ve Microsoft’un iletişim, takım çalışması ve cihaz yönetimi yazılımlarının çalışmasını sağlayacaklar.

Bu çözümler Nokia’nın kurumsal kullanıma yönelik ürettiği Nokia Eseries cihazlarından başlayarak Nokia’nın birçok akıllı telefonunda kullanılabilecek. İki şirket ayrıca bu çözümleri işletmelere, şebeke operatörlerine ve bireylere pazarlayacaklar.

Microsoft Corp. ve Nokia ender bir şekilde harmanladıkları kurumsal deneyim ile tüketici anlayışı birleşimine sahipler ve bu değerlerini mevcut yazılım ve hizmetler konusundaki işbirliğine ek olarak gelecek Nokia cihazları için yepyeni bir kullanıcı deneyimini birlikte tasarlamak için de kullanacaklar.  Bu deneyimler mobil profesyonellerin giderek artan ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak üzere şirketlerin bünyesindeki bu konuya adanmış ekipler tarafından birlikte oluşturulacak.

“Tüm dünyada 200 milyondan fazla akıllı telefon müşterisiyle Nokia, dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi ve bizim için doğal bir iş ortağıdır” diyen Elop, “Yaptığımız anlaşma sayesinde, kişisel bilgisayar, telefon ve tarayıcılarda en yüksek verimliliği sunma stratejimizin bir parçası olarak, Microsoft Office Mobile yazılımımızı Nokia’nın tüm dünyadaki akıllı telefon sahiplerine ulaştırabilecek ve bu kullanıcıların Office belgeleriyle her yerden işbirliği yapabilmelerine olanak tanıyacağız” diye belirtiyor.

“Mobil cihazlarda kesintisiz ve tümleşik bir verimlilik deneyimi sunmak istiyorsanız, bu iş için Microsoft ideal bir iş ortağı” diye belirten Oistamo,  “Microsoft’la birlikte, hem küçük, hem de büyük işletmelerin çalışanları için yeni ve yenilikçi kullanıcı deneyimleri geliştireceğiz ve Nokia’nın akıllı telefonlarının ofis ve ev-ofis ortamlarının ayrılmaz bir parçası olmasını sağlayıp mobil kurumsal verimlilik konusunda önemli bir hedefe ulaşacağız” diye açıklıyor.

Bu duyuru Exchange ActiveSync’le e-posta ve diğer kişisel bilgilere erişimin en uygun hale getirilmesi çerçevesinde Nokia’nın gerçekleştirdiği mevcut çalışmaları temel alıyor. Nokia gelecek yıl akıllı telefonlarında Microsoft Office Communicator Mobile yazılımını, ardından daha ileride diğer Office uygulamalarını ve ilgili yazılımları sunmayı hedefliyor. Bu çalışmalar arasında şunlar yer alıyor:

  • Microsoft Word, Microsoft PowerPoint, Microsoft Excel ve Microsoft OneNote’un mobil için uyarlanmış sürümleriyle daha çok yerde daha çok cihazda Office belgelerini görüntüleme, düzenleme, oluşturma ve paylaşma yeteneği
  • Microsoft Office Communicator Mobile ile kurumsal anında mesajlaşma ve durum bilgilendirme, mobile uyarlanmış konferans ve takım çalışması deneyimi
  • Şirketlerin Microsoft SharePoint Server üzerinde oluşturulmuş iç ve dış portallerine mobil erişim
  • Microsoft System Center ile kurumsal cihaz yönetimi

Telefonica ABD Başkanı Diane Sanchez işbirliğiyle ilgili şunları söylüyor: “İki büyük oyuncunun bu düzeyde işbirliği yapması müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya devam edip gelecekteki kurumsal mobilite stratejimizi şekillendirmemize yardımcı olacaktır.”

“Microsoft ve Nokia işbirliğinin kapsamının yanı sıra kurumsal ve bireysel müşteriler açısından sağlayacağı değer dikkat çekicidir” diyen IDC Mobilite ve Telekomünikasyondan sorumlu Başkan Yardımcısı Stephen Drake, “Microsoft’un verimlilik çözümlerinin Nokia’nın yaygın kullanıcı tabanına ulaştırılması sayesinde iki şirket, IDC’nin 2011’de tüm dünyada 1 milyara ulaşacağını tahmin ettiği büyüyen mobil çalışan nüfusunun ihtiyaçlarına çok daha iyi yanıt verebilecekler” diye açıklıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir