Shadow

Microsoft, Penguen’le barışıyor

Linux işletim sisteminin giderek yaygınlaşması ve kabul görmesi, dünya bilişim piyasasında dengeleri alt üst etti. Oracle ve Red Hat, Linux’tan pay kapma yarışında kavgalı duruma düşerken, Microsoft, SuSe Linux’a destek verme kararı aldı.

Açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux’u daha önce “Komünist işi” diye suçlayan ve ciddiye almayan Microsoft, yazılımın yaygınlığının artma eğilimine girmesi üzerine şimdi ‘Penguen’le barışmaya hazırlanıyor. Gelişmeler üzerine pozisyonunu yeniden belirleyen Microsoft, SuSe Linux’u geliştiren Novell şirketi ile, Windows ve Linux işletim sistemleri arasındaki uyum sorunlarını giderme konusunda işbirliği anlaşması yaptı. Ayrıca bu anlaşma ile iki şirket arasındaki patent davalarında da ateşkeş ilân edilmiş oldu.

UYUM SORUNLARI ÇÖZÜLECEK

Microsoft CEO’su Steve Ballmer ile Novell Başkanı ve CEO’su Ron Hovsepian’ın basına açıkladığı anlaşmaya göre, oluşturulacak bir girişimle Windows ve Linux işletim sistemleri arasındaki uyumsuzluklar giderilecek ve Microsoft, SuSe Linux kullanıcılarını, Novell de Windows kullanıcılarını patent ihlalleri konusunda dava etmeyecek. Microsoft CEO’su Steve Balmer’a göre, bu anlaşma iki firmanın birbiriyle rekabet içinde olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

ORACLE VE RED HAT KAVGASI

Microsoft-Novell anlaşmasından bir süre önce en büyük iş yazılımları ve veritabası üreticisi Oracle’ın yine en büyük Linux şirketlerinden biri olan Red Hat’ın sattığı işletim sistemleri konusunda destek vereceğini açıklaması hem de fiyat kırması ortamı zaten germişti. Linux’un kârlılığının artması, dünyanın dev şirketlerinin birbirine düşmesine yol açtı. Red Hat, Oracle’ın bu salvosu üzerine web sitesinden Oracle’ın sunduğu Red Hat destek hizmetinini korsan olduğunu ve fiyat kırmayacağını açıkladı. Red Hat’a bir darbe de Microsoft-Novell anlaşması ile vurulmuş oldu. Anlaşmanın duyurulmasının ardından Red Hat hisseleri yüzde 2 düşerken Novell’ın hisseleri yüzde 16 arttı.

LİNUX ACABA NEDİR?

Linux, Linus Torvalds adlı bir Finli öğrencinin çabası sonucu Minix adlı bir işletim sisteminden ortaya çıkarılmıştır. Bu zeki öğrenci 21 yaşında Finlandiya’da üniversite okurken yeni bir işletim sistemi geliştirerek, dünyanın bir numaralı yazılım şirketi ve işletim sistemleri alanında bugün neredeyse tekel konumunda olan Microsoft’un sahibi Bill Gates’in rakibi, aynı zamanda da korkulu rüyası oldu.

HER ALANDA O VAR

Açık kaynak kodu ile genellikle ücretsiz dağıtılan Linux, zamanla dünyanın imece yöntemiyle geliştirilen en büyük projesi haline geldi. Bu yeni işletim sistemi bugün kişisel bilgisayarlardan devasa sunuculara kadar milyonlarca bilgisayarda sorunsuz çalışıyor. Bugün IBM, HP, Oracle gibi pek çok şirket Linux yazılımlarını destekliyor. Microsoft’un yaygınlaşmaya başlayan Linux’a kucak açması, karlılığı artan bu alanda yer alma çabası olarak değerlendiriliyor.

Melih Bayram Dede, Yeni Şafak, 06.11.2006.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir