Microsoft Office’e IBM’den sıkı rakip

Lotus Symphony adlı ofis yazılımını ücretsiz olarak kullanıma açan IBM, ofis yazılımları giderlerini azaltmak isteyenlere ciddi bir alternatif sunuyor.

Dünyaca ünlü teknolojid devi IBM, Lotus Symphony adlı ofis yazılımını ücretsiz olarak kullanıma açarak, Microsoft’ın yüzlerce dolarlık lisans maliyetiyle sahip olunabilen Office yazılımına rakip oldu.
Geçtiğimiz Eylül ayından bu yana beta olarak indirilip kullanılabilen Lotus Symphony, Haziran ayı itibariyle 1.0 sürümünü yayınladı. Lotus Symphony, www.lotus.com adresinden bedava olarak indirilebiliyor ve sorular anında yetkililer tarafından online olarak yanıtlanabiliyor. Lotus Symphony’nin şu ana kadar 1 milyon kişi tarafından betası kullanıldı. Aralarında Türkçenin de bulunduğu 24 dile çevrildi. Doküman, sunum ve tablo hazırlayabilen Symphony, Datamation Magazine tarafından 2008 yılının yazılımı seçildi. Şu anda Linux ve Windows platformlarında çalışabilen Symphony, çok yakın bir zamanda Mac OS desteği de vermeye başlayacak.

MALİYETTEN BÜYÜK TASARRUF

Ayrıca IBM, bedeli karşılığında firmalara doğrudan Lotus Symphony desteği de veriyor. 20.000 çalışanı bulunan bir firma Lotus Symphony kullandığında alternatiflerine göre 8 milyon dolar lisans gideri ve 4 milyon dolar yazılım güncelleme üzerinden tasarruf sağlamış oluyor. Yazılımı kurup yükleyen firmaların büyük kısmı lisanslarını değiştirmeye başladı. Dünya üzerinde 1 milyon kişi tarafından incelenen ve açıkları kapatılan bu program açık doküman formatı kullanmaya başlayan ofisler tarafından özellikle tercih edilmeye başladı. Lotus Symphony kullanıcıları ofis yazılımlarında ihtiyaçları olan her şeyi gerçekleştirebiliyor.

?KULLANICI YÜKSEK BEDEL İSTEMİYOR?

Konu hakkında yorum yapan IBM Türk Lotus Satış Yöneticisi Murat Tüzüm, ?Artık kullanıcılar ofis yazılımlarına çok yüksek bedeller ödemek istemiyorlar. Bununla birlikte sorun yaşadıklarında kurumsal olarak muhatap bulabilecekleri bir ürün arıyorlar. IBM, Lotus Symphony ile ücretsiz ürün ve talep eden firmalara ücretli teknik destek uygulamasını sunuyor. Symphony ücretsiz olmasının yanısıra, uluslararası standart kurumunun kabul ettiği open document formatını (ODF) destekleyerek, firmalara daha esnek bir çalışma imkanı sunuyor. ODF desteğinin yanısıra Lotus Symphony’i MS Office’in dosya formatlarını destekliyor ve tam entegre çalışıyor” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir