Microsoft Exchange Server 2010’u 10 milyon kişi test etti

E-posta ve birleşik mesajlaşma sunucularında pazar lideri olan Microsoft Exchange yeni sürümüyle yankı uyandırmaya hazırlanıyor. Nihai ürün öncesi tamamlanmış özellikleri içeren Release Candidate (RC) sürümü, Microsoft internet sitesinden indirilebiliyor. Microsoft Exchange Server 2010, yıl sonundan önce piyasada olacak.

Exchange 2010 daha piyasaya sürülmeden Microsoft veri merkezlerinden dünya üzerinde 3.5 milyon kişiye hizmet veriyor. Türkiye’de iş ortakları ve kurumsal müşteriler ise testlere devam ediyor.

Yenilikçi yazılımlarıyla kişilerin ve kurumların gerçek potansiyellerini ortaya çıkaran Microsoft, e-posta ve birleşik mesajlaşma sunucu yazılımı Microsoft Exchange Server 2010 RC sürümünün kendi İnternet sitesinden indirilmeye hazır olduğunu duyurdu. Sunucu yazılımının son sürümünün ise 2009 yılının sonlarına doğru pazarda yerini alacağı bildiriliyor.

Microsoft Exchange Server 2010, şu ana kadar tarihin en büyük beta testinden geçmiş yazılımı olarak biliniyor. Exchange 2010’un farklı beta sürümlerini yaklaşık 10 milyon kişi kullandı.

Son bir yılda Exchange’e geçen kullanıcı sayısı 4,7 milyon

İlk sürümü bundan yaklaşık 14 yıl önce duyurulan Microsoft Exchange bugün %64’lük pazar payı ile liderlik koltuğuna otururken, Ferris Research araştırmasına göre en yakın rakibinin pazar payının günümüzde %10’a gerilediği tahmin ediliyor. Yine bu araştırmaya göre geçen yıl itibarıyla diğer platformlardan Exchange’e geçiş yapmaya başlayan kullanıcıların sayısı 4,7 milyonu buluyor. Microsoft genelinde 2 milyar dolarlık bir iş hacmi yaratan Microsoft Exchange eğer bağımsız bir yazılım şirketi olsaydı dünyanın bu alandaki 9. büyük şirketini oluşturabilirdi.

Uyumlu, güçlü ve güvenilir

Microsoft’un lokomotif yazılımları arasında yer alan Microsoft Exchange Server 2010 hakkında Microsoft Türkiye Ürün Müdürü Onur Görür şunları söyledi:

‘Microsoft Exchange Server, bugüne kadar kurumların sürekli artan e-posta yoğunluğunu başarıyla yönetti. En son teknolojilerle güçlendirilen yeni sürümünde Exchange 2010 kullanıcılara sesli mesaj, SMS ve e-posta dahil tüm mesajlara kendi bilgisayarlarından, cep telefonlarından veya internet erişimi olan herhangi bir bilgisayardan erişme olanağı veriyor. BT çalışanlarına ise farklı dağıtım seçenekleri ve entegre bilgi koruma araçları ile yüksek performanslı bir mesajlaşma ve birlikte çalışma platformu sunuyor. Exchange bir önceki sürüme kıyasla disk erişimini %50 oranında azaltarak performansı artırıyor.

Exchange Server 2010 RC sürümünü kullanmaya başlayanlar, yıl sonuna doğru nihai sürüm çıktığında yazılımı kaldırmadan mevcut ayarlarını kullanabilecek ve gerekli güncellemeyi kolayca yapabilecekler. Bu da kurumlara önemli bir maliyet avantajı ve yönetim kolaylığı getirirken, kurumlar Microsoft Exchange Server 2010’u şu andan başlayarak kurum içinde yaygınlaştırma olanağına kavuşacaklar. Bu arada Exchange Server 2010’un mevcut Exchange Server 2007 ve Exchange Server 2003 ile birlikte çalışabileceğine de dikkat çekmek isteriz. Özellikle mevcut Exchange sunucu sahipleri yeni sürüme zaman baskısından uzak rahat bir geçiş yapabilecekler.’

Türkiye’de iş ortakları Exchange 2010’a hazır!

Uzman danışman kadrosuyla Microsoft iletişim ve mesajlaşma çözümleri konusunda destek sağlayan ve ‘Voice-Ready Partner for Microsoft Unified Communications’ unvanına sahip Microsoft iş ortağı Probil’den Genel Müdür Yardımcısı Necmi Ön yeni sürümü şöyle değerlendirdi:

‘Exchange 2010, teknik üstünlükleri ve kurumların verimliliğine katkısı ile Microsoft’un mesajlaşma pazarındaki konumunu daha da güçlendirecek bir ürün olarak göze çarpıyor. Kurumların süreçlerine hızla entegre olabilen Exchange 2010 ile grup şirketlerinin Exchange platformları arasında bağlantı sağlanabiliyor. Bu sayede farklı şirketler arasında takvim ve iletişim bilgisi paylaşımı yapılarak mesajlaşma altyapısına büyük bir esneklik kazandırılıyor.

Yüksek erişilebilirlik senaryoları ile donanım maliyetlerini optimize etmek mümkün görünüyor. Esnek yönetim araçları, eski e-postaların ek uygulamalar kullanılmadan arşivlenebilmesi ve e-postaların şirket dışına sızmasını engelleyen teknolojiler, kurumsal pazarda Exchange 2010’u mesajlaşma dünyasının vazgeçilmez bir teknolojisi olma konumuna taşıyor.’

Microsoft Exchange 2010 hakkında daha çok bilgiye Türkçe web sitesinden erişebilirsiniz. http://www.microsoft.com/turkiye/exchange2010

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir