Shadow

Microsoft Copilot nedir? Nasıl kullanılır?

Microsoft Copilot

MELİH BAYRAM DEDE

ChatGPT adlı sohbet robotunun geliştiricisi Open AI şirketiyle ortak olan Microsoft, Copilot adlı yapay zekâ yazılımını geliştirdi. Open AI şirketinin birikiminden yararlanan Microsoft Copilot’un bireysel ve kurumsal kullanım alanları mevcut.

Bireysel kullanım ücretsiz

Bugün Copilot; Windows 11, Microsoft 365, Edge web tarayıcı, Bing arama motoru, SwiftKey klavye gibi Microsoft’un çeşitli uygulamalarına entegre edilmiş durumda. Microsoft Copilot’un bireysel kullanımı ücretsiz, kurumsal kullanımı ise ücrete tabi.

GPT-4 ve DALL-E 3 emrinizde

GPT-4 dil modelinden yararlanan Copilot ile kullanıcılar, sorularına hızlı cevaplar alabiliyor. Copilot, ChatGPT’nin ücretsiz versiyonu GPT-3.5’in aksine interneti gerçek zamanlı tarayarak bilgi verebiliyor. Copilot ile yapay zekâ ile görüntü oluşturma aracı DALL-E 3’ten de ücretsiz yararlanılabiliyor.

Yeni bir dönemin başlangıcı

Gelinen noktada; arama motorlarında arama yapmak yerine yapay zekâ asistanlarıyla sohbet ederek cevaplar alabildiğimiz, eşsiz görseller oluşturabildiğimiz bir dönemin başladığını söyleyebiliriz.

Microsoft Copilot tuşu geliyor

Bunun en önemli göstergelerinden biri, Microsoft’un Copilot’u Windows 11 işletim sistemine entegre etmesi ve bilgisayar klavyelerine Copilot tuşu eklemek için harekete geçmesi. Hâlihazırda, Copilot’u başlatmak için Windows’ta Windows+C tuş kombinasyonu kullanılabiliyor.

Kurumsal yetenekleri daha gelişmiş

Kurumsal tarafa geldiğimizdeyse işin boyutu ve kapsamı daha da derinleşiyor. Microsoft Graph aracılığıyla Windows, Microsoft 365 ve Azure gibi Microsoft ürünlerine entegre edilen yapay zekâ teknolojisi, tahmin edemeyeceğimiz çapta işlere imza atıyor.

İlginizi çekebilir:  BloXoo'ya 'Mynet İçerik Desteği' geldi

Copilot ile zaman ve emek tasarrufu

Microsoft Copilot ile takvim, e-posta, sohbet kayıtları, belgeler, toplantı notları ve birçok veriyi analiz etmek ve yapay zekâ desteğiyle anlamlı sonuçlar üretmek mümkün. En önemli kazanç ise hayal edilemeyecek oranda zaman ve emek tasarrufu.

Microsoft 365 ile entegre edildi

Microsoft 365 uygulamalarına entegre edilen Copilot; Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams ve benzeri programları yapay zekâ desteğiyle daha verimli kullanmayı sağlıyor.

Tarayıcı üzerinden işlevsel kullanım

Copilot, Edge adlı tarayıcıda web sayfalarını sesli olarak okuma, web sayfalarını özetleme, web sayfalarını PDF olarak kaydetme, web sayfalarını farklı dillere çevirme gibi işlevleri yerine getirebiliyor.

İş hayatında avantaj sağlar

Yapay zekâ uygulamalarını kullanarak zaman ve emek tasarrufu sağlayan; yapay zekâ kullanma becerisine sahip olup, onu işlerinde etkin kullananlar iş hayatında daha avantajlı oluyor.

Farklı perspektifler sunar

O nedenle ChatGPT ve Copilot gibi uygulamalardan her alanda yararlanmak büyük önem kazanıyor. İşiniz her ne olursa olsun, yapay zekâdan destek almayı ve size farklı perspektifler sunmasını önemseyin.

“Yeni Toyota C-HR Hybrid hakkında bilmeniz gerekenler” videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
X: https://twitter.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede
Telegram: https://t.me/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir