Microsoft CEO’sunun Ankara çıkarması

Türkiye’ye bir günlük ziyaret yapan Microsoft CEO’su Steve Ballmer, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve telekom sektörünün temsilcileriyle görüşmeler yaptı.

Sabah 08.00’den itibaren günün geç saatlerine kadar temaslarını sürdüren Ballmer, öğle saatlerinde Sheraton Otel’de Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz’la birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, Microsoft’la yapılan işbirlikleri hakkında bilgi verdi. Hem istihdam hem de yatırım açısından, bilişim projelerinin gelişmesini önplana aldıklarını belirten Korkmaz, “Microsoft, dünyada teknolojik gelişimin en önemli aktörlerinden biri. Microsoft’un tecrübelerinden yararlanıyoruz.” dedi. Türkiye’de her sene bir Malta adası kadar eğitimli gencin üniversitelerden mezun olduğunu belirten Korkmaz, “Bu Türkiye’nin gençliğini ve eğitim seviyesini gösteriyor.” dedi.

Microsoft CEO’su Steve Ballmer ise konuşmasında, Türkiye’deki temasları hakkında bilgi verdi. Ballmer, “İyi yazılım şirketlerinin faaliyetlerini destekleyeceğiz. Türk Telekom CEO’suyla görüştük. Karşılaşılan zorluklarla nasıl başa çıkabileceğimizi konuştuk.” dedi.

Türkiye’de lise öğrencilerinin Microsoft yazılımlarını ücretsiz edinmesini sağlayacak program hakkında da bilgi veren Ballmer, “Bill Gates, 13 yaşındayken yazılım geliştirmeye başlamış. Bunu nasıl yapmış? Ebeveynler ücretsiz bilgisayarlar vermiş. Bizler de bilgisayarlar sağlayarak bu gelişimi sağlamak istiyoruz.” dedi.

Türkiye’deki genç nüfus ve ekonomik gelişmişlikten etkilendiğini ifade eden Ballmer, “Yabancı biri olarak geldiğinizde, Türkiye’de gelişmeyi görüyoruz. Sadece şirketler değil, kullanıcılar da kendilerini geliştiriyor. Başka yerlerde kullanıcılar hangi fikirlere sahipse, Türkiye’de de aynı fikirlere sahip. Türkiye, inanılmaz bir pozisyona sahip. Çevredeki bölgelere erişim açısından çok iyi bir yerde.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir