Shadow

Michael yine Dell’lendi

Dell Bilgisayar’ın kurucusu Michael Dell, 2004 yılında şirketin yönetimini Kevin Rollins’e bırakmıştı. Aradan geçen süre içinde Dell şirketi, bilgisayar pazarında liderliği HP’ye kaptırınca Michael yeniden koltuğa oturdu.

Bundan üç yıl önce bu sayfada ‘Michael, Dell’lendi koltuğu bırakıyor’ başlığıyla, Dell Bilgisayar’ın kurucusu Michael Dell’in görevini Kevin Rollins’e bıraktığını haber yapmıştık. Michael, Dell’in başına yeniden geçiyor. Peki ne değişti? Önce kısa bir özet, sonra Dell efsanesine, Michael Dell’in hayat öyküsü ekseninde bir yolculuk yapalım.
1984 yılında 19 yaşındayken öğrenci yurdunda bin dolar sermaye ile bilgisayar toplamaya ve satmaya başlayan, Dell Bilgisayar şirketini kuran Michael Dell, kısa sürede ‘doğrudan pazarlama’ yönetiyle dünyanın en büyük kişisel bilgisayar şirketlerinden biri olmuştu.

KOLTUĞU BIRAKTIĞINDA LİDERDİ

2004’de şirketin yönetim kurulu başkanlığını Kevin Rollins’e bıraktığında Dell dünya lideri pozisyonundaydı. Michael Dell’in amacı, şirkette görevi profesyonel yöneticilere devretmek, şirketin daha fazla kurumsallaşmasını sağlamaktı. Ancak 2004 yılında kadar kişisel bilgisayar satış adediyle dünya lideri olan Dell, aradan geçen üç yıl içinde yerini daha da sağlamlaştırmak yerine kan kaybetti ve ikinci sıraya düştü. Birinci sıraya ise Dell’in nefesini yıllardır ensesinde hissettiği Hewlett-Packard (HP) yükseldi. Bu durum ise, Rollins devrinin sonunu getirdi.
 
SATIŞLAR YÜZDE 9 GERİLEDİ

2006 yılının son üç aylık dönemi HP’nin 2000 yılından bu yana en iyi dönemi olurken aynı dönem içinde Dell’in satışları yüzde 9 geriledi. Böylece bu dönemde HP’nin küresel payı yüzde 18.1?e yükselirken, Dell’in payı yüzde 14.7’ye indi. IDC ve Gartner’a göre 230 milyon PC’nin satıldığı 2006 yılında Dell ve HP yüzde 16 veya 17 pazar payı ile başbaşa olurken bu şirketleri Lenovo yüzde 7, Acer yüzde 6 ve Toshiba yüzde 4 pay ile izlediler.
Başkanlık görevine yeniden dönem Michael Dell’in ilk işi 2006 yılı ikramiyelerini iptal etmek oldu. Üst düzey yöneticilerin bazıları yerlerinden oldu. Dell, şirketin son yıllardaki performansının hayal kırıklığı yarattığını, bu durumun kabul edilemez olduğunu belirterek önümüzdeki birkaç yıl Dell’in başında olacağını açıkladı.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir