Meteoroloji’ye süper oyuncak

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Meteorolojik Sayısal Tahmin Amaçlı Yüksek Performanslı Bilgisayar Sistemi (MESTAP) projesi kapsamında Intel Itanium 2 tabanlı SGI Altix 4700 yüksek başarımlı hesaplama sistemiyle işlem kapasitesini artırdı.

Planlama, kurulum ve test süreçleri, Datacore Bilgi Sistemleri tarafından gerçekleştirilen yeni sistem sayesinde Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, mevcut yüksek başarımlı bilgisayar sisteminden 42 kat daha fazla hesaplama gücüne sahip olarak saniyede 3,4 trilyon işlem gücüne ulaştı.

NUMA mimarisine sahip toplam 512 çekirdekten ve tamamı paylaşılabilir 1 TB (1024 GB) bellekten oluşan  ‘Blade’ mimarisindeki SGI Altix 4700 yüksek başarımlı  hesaplama sistemi, çift çekirdekli yüksek performanslı Intel Itanium 2 işlemcileri ile daha fazla bilgisayar gücüne ihtiyaç duyan ve daha karmaşık matematiksel modellerin işlenebilmesine imkan tanıyor.

Atmosfer fiziğinin sayısal yaklaşımları, hareket denklemlerinin diferansiyel çözümlemeleri ve sayısal topografya veri setlerinin kullanılması ile meydana gelen atmosferik modellerin işlenmesinde kullanılacak. Bu sayede meteorolojik kaynaklı doğal afetlerin çok daha hassas tahmin edilmesine yönelik olarak yüksek çözünürlükte ve geniş ölçekte hava/deniz modellerinin oluşturulması da olanaklı hale gelecek.

Bu, özellikle sel, taşkın ve su baskınlarına neden olan şiddetli yağışlar, fırtına, don, dolu gibi can ve mal kaybına yol açan meteorolojik olayların tahminlerinde büyük bir hız artışı ortaya koyarak, artan bir tutarlılıkta felaketlerin önlenebilmesi konusunda büyük bir adım anlamına geliyor.

Sistem, başta rüzgar enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının planlamasında, küresel iklim değişikliği, hava kirliliği, orman yangınları, ozon tabakası gibi güncel araştırmalarında kullanılarak bilimsel alanda ülkemize ciddi katkılar sağlayacak.

Sistemin ülkemiz için bir başka önemli yanı ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurt içi ve dışı faaliyetleri ile en son teknoloji ürünü silah sistemleri için gerekli sayısal veriler sunabilmesi.

Bölgemizdeki meteoroloji teşkilatları  içinde en yüksek kapasiteli sistem olmasının yanı sıra, Avrupa meteoroloji kuruluşları içinde de önemli bir yere sahip SGI Altix 4700 yüksek başarımlı hesaplama sistemi, bu alanda bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük yatırımlar arasında yer alıyor.

Bilgi odaklı yaklaşımıyla sistem entegrasyonu kavramına farklı bir bakış açısı kazandıran Datacore Bilgi Sistemleri, Türkiye’de alanında ilk kez uygulanan orta ve büyük ölçekli, ulusal ve uluslararası başarı kazanmış pek çok projeye imza atarak sistem entegrasyonu konusundaki liderliğini sürdürmektedir.

Meteorolojik Sayısal Tahmin Amaçlı Yüksek Performanslı Bilgisayar Sistemi (MESTAP) projesini üstlenen Datacore Bilgi Sistemleri, projenin uygulanmasında tamamen kendi bilgi birikimini ve mühendis ekibini kullanarak, Türk bilişim sektöründe önemli mihenk taşlarından birine imzasını atmıştır.

Serdar Özçelik: Esnek ve geleceğe yönelik ölçeklenebilir bir sistem kuruldu

Datacore Bilgi Sistemleri Genel Müdürü  Serdar Özçelik, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün büyük yatırımı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Ekonomik ve sosyal yaşamımızı hatta güvenliğimizi direkt etkileyen hava durumu hakkında geniş ölçekte isabetli tahminler yapılabilmesini olanaklı kılan Intel tabanlı SGI Altix 4700 yüksek başarımlı hesaplama sistemini kendi bilgi birikimimiz ve Türk mühendis ekibimizle 2. 5 ay gibi oldukça kısa bir zamanda anahtar teslim olarak kurduk.  Esnek ve geleceğe yönelik ölçeklenebilir bu sistem orta ve uzun vadede ülkemiz için çok önemli bir kazanım.”

Çiğdem Ertem: Daha güvenli bir gelecek bizi bekliyor

Intel Itanium 2 tabanlı SGI Altix 4700 yüksek başarımlı hesaplama sistemi sayesinde Türkiye’de geleceğe yönelik çok önemli bir adım atıldığını belirten Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerek ulusal güvenlik gerekse de geleceğe yatırım gibi iki önemli konuyu içeren bu projeye yaptığımız katkı, Intel olarak bizleri gururlandırmaktadır. Hava tahminlerinin çok daha net ve akıcı bir şekilde elde edilebilmesi, etkilerini giderek artan oranda hissettiğimiz küresel ısınma ve küresel iklim değişikliğine karşı ülke olarak önlemler alabilmemizi kolaylaştıracak ve geleceğe daha güvenle bakmamızı sağlayacaktır.”

Bir bakışta SGI Altix 4700 yüksek başarımlı bilgisayar:

  • 512 adet çift çekirdekli Intel Itanium 2 işlemci
  • Tamamı paylaşılabilir NUMA destekli 1 TB (1024 GB) ana bellek
  • Blade mimarisinde ölçeklenebilir yapı ile saniyede 3,4 trilyon işlem gücü
  • Büyüyebilir ve ölçeklenebilir yapı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir