Merkel: Bu altyapının hepsi gerçekten sizin mi?

Almanya’nın Hannover kentinde devam eden ve Türkiye’nin partner ülke olarak yer aldığı CeBIT Bilişim Fuarı’nı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk Telekom’un Avrupa ve Ortadoğu’yu kapsayan altyapı şebekesini görünce şaşkınlığını gizleyemedi

KOBİ

Türkiye’nin partner ülke olarak yer aldığı CeBIT 2011 fuarına Türk firmaları damgasını vuruyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri fuarı kapsamında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün ziyaret ettiği firma standlarından biri de Türk Telekom Grubu oldu. Ziyaretin ardından basın mensupları ile biraraya gelen Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani ve Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt , Merkel’in Türk Telekom’un tüm Avrupa’ya yayılan fiberoptik altyapısını görünce yaşadığı şaşkınlığı gazetecilere anlattı. Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, Başbakan Merkel’in ‘Bu altyapının hepsi gerçekten sizin mi?’ diye sorduğunu belirtti.

16 ülkede 30 bin kilometreye yakın fiberoptik ağına sahip olan Pantel şirketini satın aldıklarını kaydeden Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt da ‘İletişim altyapımızı bu satınalma ile Avrupa’ya yaymış olduk. Türk Telekom altyapısı artık Türkiye sınırları dışında da iletişim altyapısına sahip’ diye konuştu.

SON 5 YILDA 9 MİLYAR TEKNOLOJİ VE ALTYAPI YATIRIMI

2005 yılında özelleştirilen Türk Telekom, o dönemde sadece bir sabit hat operatörü olarak faaliyet gösterirken bugün 9 şirketlik bir iletişim ve teknoloji grubu haline gelmis durumda. CeBIT fuarına da Turk Telekom Grubu olarak katılmaktan mutlu olduklarını belirten Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani Türkiye’nin partner ülke olarak yeraldığı fuarda teknolojileri ve ürünleriyle bulunmaktan heyecan duyduklarını kaydetti. İletişim ve teknoloji dünyasının kalbinin attığı CeBIT 2011 fuarını Türk Telekom teknoloji şirketlerinin ürünlerini sergilemesi için iyi bir fırsat olarak gördüklerini kaydeden Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt ise şöyle konuştu: ‘Son 5 yılda teknolojiye ve altyapıya yaptığımız yatırımın toplamı 9 milyar TL’yi buldu. Dünya şirketlerinin ekonomik daralma nedeniyle frene bastığı dönemlerde bile yatırımlarımız hız kesmedi. Bugün bu fuarda sergilenen Türk Telekom teknolojileri yaptığımız yatırımların sonuçlarını görmek açısından bize heyecan veriyor.’

TEKNOLOJİ İHRAÇ EDİYORUZ

Türkiye’nin teknoloji ihraç eder hale gelmesinin Türk Telekom için önemli olduğuna dikkat çeken Bozkurt şöyle devam etti: ‘Bu hedefe Türk Telekom’da Türk mühendislerin geliştirdiği ürünleri bölgemize ihraç ederek katkıda bulunuyoruz. Altyapımızı Pantel ile birlikte Avrupa’ya uzattık, geliştirdiğimiz teknolojileri de Avrupa’nın kalbinde CeBIT fuarında tanıtıyoruz.’

Turkiye’nin internet alanında yaşadığı gelişime de değinen Bozkurt ‘2002 yılında neredeyse yok denecek kadar az olan ADSL kullanıcı sayısı bugun 7 milyona yaklaşmış durumda. Yarıdan fazlası da sınırsız internet kullanıyor. Son 2 yilda kişi başına data kullanımı 6 gigabayt seviyesinden 15 gigabayta yaklaşmış durumda. Müsterilerimiz en yeni teknolojileri daha fazla kullanmak istiyor, biz de yatırımlarımızla bu talebi karşılamak için adımlar atıyoruz.’ dedi.

İnternette herkesin Avatar’ı olacak

Turk Telekom Grubu standında teknoloji şirketleri Innova, Argela, Sebit ve Sobee’nin urunleri sergileniyor. Mobil iletişim teknolojisinin getirdiği yenilikleri bankacılık sektöründeki tecrübesiyle birleştiren Türk Telekom Grubu teknoloji sirketi İnnova, Ortadoğu’da önemli referanslara sahip olan PayFlex platformunu CeBIT’te Avrupa’ya tanıttı. PayFlex platformunun içerisinde yer alan Mobil Bankacılık uygulaması yoğun ilgi gördü. Bu teknoloji kullanarak cep telefonu ile para transferi gerçekleşebiliyor. İnnova’nın tanıttığı diğer bir ürün de ATM’ye rakip olacak niteliklere sahip olan Ödeme Kiokslarıydı. Bankaların yanı sıra hizmet sektörü, perakende sektörü ve devlet kurumları için her türlü ödeme işleminin nakit ya da kredi kartı kullanarak self servis olarak gerçekleştirilebilmesini sağlayan ‘İnnova Ödeme Kiosk’ları sayesinde kullanıcılar, fatura ödeyebiliyor, kontör yükleyebiliyor, vergi ödemesi ve döviz alım satımı gibi çeşitli işlemleri de yapabiliyor. BIr diğer Türk Telekom Grubu teknoloji şirketi Argela ise internet TV ve Avatar teknolojilerini tanıttı. Avatar teknolojisi ile kullanıcıların seçtiği avatar ile telefon aramalarında yansıma olarak bu görüntü belirecek ve kullanıcının duygularını farklı hareketleriyle aranılan kişiye yansıtacak. Ayrıca FemtoCell ev içi cihazı sayesinde, cep telefonu 3G kapsama alanını geliştirmenin yanısıra, eğlence, güvenlik ve sağlık alanlarında birçok uygulama sunulacak.

Türk mucizesi Vitamin şimdi de İspanyolca

Türk Telekom yetkililerinin verdiği bilgiye göre Türkiye’nin en büyük eğitim teknolojileri şirketi olan Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri, ABD’de Arizona ofisi ve Türkiye’de Ankara ofisinde görevli toplam 250’ye yakın yetkin ve yaratıcı çalışanının geliştirdiği eğitim ürünleri ile 5 ülke pazarında yer alıyor. Eğitim yazılımı Vitamin, İngilizce, ve Arapça dahil farklı dillere tercüme edilmiş, birçok ülkenin müfredatlarına adaptasyonu yapılmış ve üç bölgeye ihraç edilerek uluslararası bir ürün haline gelmiş durumda. Sebit Genel Müdürü Ahmet Eti’nin verdiği bilgiye göre Adaptive Curriculum, ABD’de piyasaya sürüldükten sonra şimdi de İspanyolca versiyonunun Orta ve Güney Amerika’da da uygulanması için çalışmalar başlatılmış durumda. Ayrıca, yakın zamanda Suudi Arabistan’da lansmanı yapılan Arapça Vitamin’in diğer Arap ülkelerinde de kullanıma sunulması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir