Shadow

Medyada viral enfeksiyon

Gittigidiyor.com’un viral kampanyası gerçek sanılınca, onbinlerce kişi internette sanal kahramana destek mesajları yazdı; kurmaca senaryo, Show TV’de haber oldu ve gazetelerde yer aldı. Yoksa siz, ‘Viral reklâm’ diye bir şey duymadınız mı?

Konvansiyonel medya nasıl yeni medya araçlarıyla büyük bir dönüşüm içerisindeyse, reklâm ve pazarlamada da büyük bir dönüşüm sözkonusu. Gazete, dergi, TV ve radyolarda reklâm yayınlatmanın yanında, artık genç hedef kitlenin saatler harcadığı internet mecrası da reklâmcılar tarafından etkin bir şekilde kullanılıyor. İnternette reklâm denilince akla hemen, sitelerden gördüğümüz ‘banner’ denilen reklâmlar akla gelmesin. Yeni medya konusunda uzmanlaşmış dijital medya ajansları bugün her ürün için ayrı ayrı eğlenceli siteler açıyor, ödüllü yarışmalar düzenliyor, bloglar aracılığıyla kampanyalar yapıyor, hatta Live Messenger üzerinden reklâm kampanyaları organize eden ajanslar bile var.

SEVGİLİ MEDYA OLTAYA GELME

Bu arada ortaya çıkan yeni reklâm kavramları, klasik medya tarafından bilinmeyince de ortaya ilginç manzaralar çıkıyor. Bunun son örneği geçtiğimiz günlerde internette hızla yayılan ‘Eski Sevgilime Kapak Olsun!’ adlı videoydu. Fulya Timur adlı sanal bir karakter, güya eski sevgilisinden intikam için çektiği bu videoda, içinde bazı özel fotoğraflar bulunan fotoğraf makinesini, milli takım oyuncularının imzaladığı bir futbol topunu ve bir de geceliği Gitti- gidiyor.com’dan 1 TL’ye sattığını söylüyordu.

GAZETE VE TV’LERDE HABER OLDU

Gittigidiyor.com’un ‘viral reklâm’ı olan bu videoyu gerçek sanan onbinlerce kişi, internette arkadaşlarıyla paylaştı, destek ya da tepki yorumları yazdı. İşin garibi bu ‘viral reklâm’ı, Pazar günü ANKA haber ajansı abonelerine geçti. Senaryo, aynı gün internet haber sitelerinde, akşam da Show TV ana haberde yer aldı. Bir çok gazete de ertesi gün, sanal karakterin ‘viral reklâm’ oyununu, gerçekmiş gibi üçüncü sayfa haberi olarak yayınladı. Bunun Gittigidiyor.com’un adını onbinlere tekrar tekrar duyuran, kendi alanında başarılı bir ‘viral reklâm’ olduğunu kabul ediyorum, ancak bu kurguyu gerçek sanıp da olaya üzülen, sevinen, sanal kahramanlara, destek ya da eleştiri mesajı yazan yurdum insanının da saflığına bir o kadar üzülüyorum!

Bu videoda uyanmanız gereken noktalar

‘Eski Sevgilime Kapak Olsun!’ adlı videodaki oyuncu oldukça başarılı. Hiç teklemiyor, ezberlediği senaryoyu takır takır okuyor. Çekimler çok profesyonel, kadraj iyi ayarlamış, çekimlerde ışık mükemmel, başarılı bir stüdyo ışıklandırması kullanılmış, görüntü çok temiz, evde çekilen bir videodan bu kadar ‘temiz iş’ beklenmemeli. Oyuncak ayıcık gibi kızlar için olmazsa olmaz aksesuar unutulmamış. Gittigidiyor.com’dan satılan ürünler içinse ilgi çekmek için 1 TL gibi oldukça düşük bir değer biçilmiş.

3 Comments

 • authorcafeNo Gravatar

  show tv 2. kez aynı hataya düşmüştür (1.gülsuna vakası)
  neyse ben ilk start tv de gördüm ve şüphelenmiştim.

  site trafiğinde ne kadar etkisi oldu acaba ?

  insanların güvenini ve sempatisini kazanmak kolay değil ama kaybetmek bir anda…

 • Orijinal DelikanlıNo Gravatar

  facebookta wolkanca paylaşmıştı ordan görmüştüm. altına not düşmese reklam olduğunu farketmezdim.

 • fulyafanNo Gravatar

  ya ne kadar fesat insanlarsınız siz illa reklam mı olmak zorunda kız bi video çekti intikam almak için herkez üstüne geldi be içten içe çekemiyosunuz işte fulyayı o yüzden saçma sapan şeler söylüyosunuz. fulya sakın üzülme sen bu kendini bilmezlerin söyledikleri şelerden dolayı çok cesaretlisin yürü kızım takma kimseyi valla senin yaptığın az bile bu pezevekin yaptığı yanında beter olsun böyleleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir