Shadow

Media Markt 30. yılını kutluyor!

1979 yılında 4 Alman girişimcinin Avrupa’da ilk kez denenen bir modelle kurduğu  Media Markt, tüketiciyle buluşturduğu dünya markaları, sunduğu benzersiz ortam ve her zaman en düşük fiyatlarıyla 14 ülkede 558 mağazaya ulaştı.

Tüketici elektroniği mağazacılığında Avrupa’nın 1 numarası unvanını elinde bulunduran Media Markt’ın bu başarısında kurulduğu ilk günden itibaren imza attığı sıra dışı atılımlar, reklamlar ve farklı iş anlayışının payı büyük.

Bugün Avrupa’nın 1 numaralı elektronik ürün mağazalar zinciri olan ve 2007 yılında Türkiye’ye gelen Media Markt, kuruluşunun 30. yılını çeşitli etkinliklerle kutluyor.

Media Markt’ın 30. yıl kutlaması nedeniyle düzenlenen gecede basın mensuplarıyla bir araya gelen Media Markt Operasyonlardan Sorumlu Türkiye Genel Müdürü Nuri Topatan, “Media Markt, gerçekten sıradışı insanların yarattığı sıra dışı bir marka. Kurucularımızın o günün şartlarında büyük risk alarak yepyeni bir konsept ile yarattıkları Media Markt, bugün 14 ülkede toplam 558 mağazaya sahip bir dev. 2007 Eylül ayından bu yana Avrupa’da 1 numara olmasını sağlayan hizmet anlayışını Türkiye’ye getiren Media Markt’ın yeni yaşının heyecanını burada da yaşamaktan dolayı mutluyuz” dedi.

Media Markt’ın benzerine az rastlanır bir başarıya imza attığını söyleyen Topatan, “Bu başarının sırrı o güne kadar Avrupa’da eşi benzeri olmayan ve müşteriyi odak noktasına taşıyan iş modeli, tüketiciyi en kaliteli ve en ucuzla buluşturan hizmet anlayışı ve dikkat çekici atılımlarıdır. Media Markt, bugün Avrupa’nın 1 numarası unvanını fazlasıyla hak ediyor. Avrupalı tüketici 30 yıldan bu yana aradığı her şeyi tek çatı altında buluyor ve ortalama 45.000 ürün çeşidi arasından seçim yapmanın ayrıcalığını yaşıyor” şeklinde konuştu.

İŞTE KURULUŞ ÖYKÜSÜ

1979 yılında ilk mağazasını  açan Media Markt’ın kuruluş hikayesi, gerçek bir cesaret ve öngörü örneği sunuyor. 70’li yılların sonları, Almanya’da henüz özel televizyon kanallarının olmadığı, elektronik ürünlere ulaşmak için ayrı ayrı yerlere gitmek zorunda kalındığı bir dönemdi.

Münih’in küçük sanayi bölgesi Ingolstadt’taki Helga ve Erich Kellerhals, Walter Gunz ve Leopold Stiefel isimli dört girişimci, o güne kadar Avrupa’da hiç denenmemiş bir model için kolları sıvadılar, elektronik market dönemini başlatan ilk adımı Almanya’da attılar.

Bu dört cesur ve sıra dışı girişimci, ilk mağazalarını açmak için yine sıra dışı bir yol izlediler. Tedarikçilere gidip, ürünleri önce sergilemek için almayı, parasını ise satıldıktan sonra ödemeyi önerdiler. Birçok tedarikçi bu ilginç fikre sıcak yaklaştı ve böylece değişimin önünde hiçbir engel kalmadı.

İlginizi çekebilir:  Youtube'a özgürlük mü geliyor yoksa?

24 Kasım 1979’da Münih’te ilk Media Markt mağazası kapılarını açtığında mağazada tıraş makinesinden televizyona, çamaşır makinesinden walkman’e kadar tüm elektrikli aletler tek çatı altında bulunuyordu. Aradığı ürünleri aynı çatı altında farklı alternatifler ve en düşük fiyatlarla bulan müşterilerin memnuniyeti hızla arttı ve böylece Media Markt’ın önlenemez yükselişi de başlamış oldu.

BAŞARIDA REKLAMIN PAYI NE KADAR?

Media Markt, bugünkü başarısını büyük ölçüde dikkat çekici reklamlarına da borçlu. Tüketicisine ‘Kandırılmana izin verme’ gibi sıra dışı sloganlarla seslenen Media Markt, her zaman dikkat çeken farklı reklamlarıyla Almanya’nın en büyük reklamverenleri arasına adını büyük harflerle yazdırdı.

Başarının bir diğer sırrı, Media Markt’ın çalışanlarına büyük değer veren farklı iş anlayışıydı. Genel müdürlere %10 hisse verilerek büyük bir girişimci aile yaratıldı. Media Markt, iş dünyası için büyük bir devrime imza attı. Çalışan motivasyonuna da büyük önem veren Media Markt iyi eğitimli, güler yüzlü servis ekibiyle ve farklı ses tonuyla kısa sürede Avrupa genelinde kendini kabul ettirdi.

TÜRKİYE’YE 2007 EYLÜLÜNDE GELDİ

Yükselen grafiğini başarıyla sürdüren Media Markt, 2007’de gelişmekte olan Türk pazarına ‘merhaba’ dedi, Media Markt ile Türkiye’de yeni bir dönem başladı. İlk mağazasını 2007 Eylül ayında İstanbul Ümraniye’de açan Media Markt, daha sonra sırasıyla Eskişehir, Mersin, İstanbul Beylikdüzü, Ankara’daki 2 mağazasıyla hizmet ağını genişletmeye devam etti.

2008 yılının Kasım ayında İstanbul’daki mağaza sayısını 3’e çıkaran Media Markt, ardından Bursa’nın en büyük elektronik mağazasını açtı. 2009 yılının ilk mağazasını ise 25 Mart’ta Adana’da açarak, Türkiye’deki toplam mağaza sayısını 9’a yükseltmiş oldu.

Yeniliklere açık Türk halkı tarafından çok kısa sürede benimsenen Media Markt, mağaza açılışlarında karşılaştığı ilgi ile pazara damgasını vurdu.

BİR ÇOK MARKA AYNI ÇATI ALTINDA

Bu yıl kuruluşunun 30. yıldönümünü kutlayan Media Markt, dünya markalarını, süper seçenekler, kaliteli hizmet ve en düşük fiyatlar ile buluşturmaya kesintisiz olarak devam ediyor. Media Markt mağazaları, televizyon ve görüntü sistemlerinden Hi-Fi ses sistemlerine, fotoğraf makineleri ve kameralardan film DVD, müzik CD, bilgisayar oyunları ve konsollara, bilgisayar ve cep telefonlarından beyaz eşya ve küçük ev aletlerine kadar birçok ürün çeşidiyle tüketicilerine hizmet veriyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir