Shadow

Masanızda yer açın | Logitech Pop Mouse incelemesi

Pop Mouse

MELİH BAYRAM DEDE

Logitech, geçtiğimiz günlerde retro görünümlü klavyesi Pop Keys ile Pop Mouse’u tanıttı. Pop Mouse, farklı renklerde ve kullanıcılara kendisini iyi hissettiren bir tasarıma sahip.

Son dönemde hem retro görünümlü hem de rengârenk ürünlere büyük ilgi var. Bu ürünlerle ilgilenen genç kitle, profesyonel kullanıcıların aksine ürünlerde fazla bir özellik aramıyor. Onlar için ürünlerin renkli ve eğlenceli bir tasarımla gelmesi, özetle masada şık durması daha önemli sanki.

Lâfı fazla uzatmadan ürüne geçersek, öncelikle kutudan başlamak gerek. Ürünün kutusunun da bu eğlenceli ve rengârenk tasarım trendinden izler taşıyor. Kutu içeriğine baktığımızda, Logitech Pop Mouse ve kullanıcı belgeleri geldiğini görüyoruz.

Ürün kalem pille çalıştığı için şarj kablosu gibi ek bir aksesuar gelmiyor doğal olarak. Kalem pil, farenin içinde geliyor. Pili aktif etmek için mıknatısla tutturulmuş kapağını açarak, pildeki plastik şeridi çıkarmanız yeterli.

Tasarımıyla fark yaratıyor

Ürüne baktığımızda küçük boyuttaymış gibi gözükmesine rağmen, o kadar da rahatsız edecek kadar küçük olmadığını fark ediyorum. Bu sonuca, MX Anywhere 3 fare ve Microsoft’un daha önce kullandığım bir faresiyle kıyaslayarak varıyorum.

Boyut itibarıyla avucunuzun içini tam olarak dolduran ve tutuş hissiyatı iyi bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Bu farenin avuç içine gelen bölümünde Logitech’in Logi yazısını görüyoruz. Ürünün çıkarılabilir üst kapağı renkli, alt tarafıysa siyah renkte tasarlanmış.

Tek tuşla emoji ekle

Logitech Pop Mouse’un üzerine sağ ve sol klik, kaydırma tekerleği ve ekstra olarak, hemen yanında emoji tuşu mevcut. Ayrıca kaydırma tekerleğine tıklayarak çalışan bir de ‘orta tıklama’ butonu işlevi var. Orta tıklama ve emoji tuşlarına Logitech Options yazılımı kullanarak farklı işlevler atayabiliyorsunuz.

Emoji tuşu, tek tıkla paylaşımlarınıza emoji eklemenizi ve iletişiminizi daha eğlenceli hale getirmenizi sağlıyor. Emoji tuşu fonksiyonu şimdilik sadece Windows ve MacOS işletim sistemlerinde çalışıyor. Öte yandan bu farenin tuşları oldukça sessiz çalışıyor. Bu açıdan beğendiğimi söyleyebilirim.

Pop Mouse’un altına baktığımızda, açma-kapama butonu, sensör ve Easy Switch tuşunu görüyoruz. Easy Switch tuşu, önceden tanımladığınız cihazlar arasında geçiş yapmanızı sağlıyor.

Yüksek hassasiyetli sensör

Pop Mouse’ta Logitech’in yüksek hassasiyetli optik izleme sensörü mevcut. Bu da daha az hareketle daha çok işlem gerçekleştirebilmenizi sağlıyor. Bu sensörün hassasiyeti, 1000 ilâ 4000 DPI arasında değişen değerlerde ayarlanabiliyor. Hassasiyet ayarını Logitech Options yazılımı içerisinden yapabiliyorsunuz.

Logitech Pop Mouse 104.8 mm boy ve 59.4 mm ene sahip. Ürünün yüksekliği 35.2 mm. Bu farenin ağırlığı pil dahil 82 gram. Dolayısıyla fazla ağır olmayan bir ürün olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle çantanıza atarak yanınızda taşımaya bile uygun bir ürün.

Bluetooth veya Logi Bolt seçeneği

Logitech Pop Mouse, kullandığımız cihazlara, Logi Bolt USB Alıcı ve Bluetooth 5.1 düşük enerji teknolojisiyle bağlanabiliyor.

Ürün, Bluetooth bağlantısıyla sorunsuz çalışıyor. Logi Bolt USB Alıcı kullanmak isterseniz, bu aksesuar kutudan çıkmadığı için ayrıca satın almanız gerekecek.

Logi Bolt USB Alıcı, güvenli kablosuz bağlantı teknolojisini destekleyen ve tek alıcıyla 6 cihaza aynı anda bağlantı kurma avantajı sunan yeni nesil bir aksesuar.

İşletim sistemi desteğine geldiğimizde, ürünün Windows, MacOS ve Chrome OS, iPadOS ve Microsoft Surface işletim sistemleriyle uyumlu olduğunu görüyoruz.

Logitech Options avantajı

Farenizi özelleştirmek ve gelişmiş özelliklerden yararlanmak için bilgisayarınıza Logitech Options yazılımını yüklemeniz gerekiyor. Bu yazılımı kullanarak farenin tuşlarına özel işlevler atayabilir, imleç hızını ve hassasiyetini özelleştirilebilirsiniz.

Uygulamalara göre özelleştirme

Farenizi her uygulamada farklı işlevler için özelleştirebilirsiniz. Logitech Options yazılımı içerisindeki Tüm Uygulamalar bağlantısına tıkladığınızda bilgisayarınızda yüklü bulunan uygulamaların listesini göreceksiniz. Öntanımlı ayarları kullanarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra ihtiyacınıza göre, farenizin istediğiniz tuşuna, istediğiniz işlevi atayabilirsiniz.

Çoklu cihaz desteği

Logitech Pop Mouse, çoklu cihaz desteğine sahip. Farenizi aynı anda üç cihazla birden eşleştirebilirsiniz. Farklı cihazlar arasında geçiş için farenizin altındaki Easy-Switch düğmesini kullanmanız gerekiyor.

Logitech Flow özelliği

Logitech Flow özelliği ise birden fazla bilgisayarı tek fareyle kullanarak dosya transferi yapabilmenizi sağlıyor. Bu özellik sayesinde farenizin imlecini bir cihazdan diğerine kolayca geçirebilir ve bilgisayarlarınız arasında dosya transferi yapabilirsiniz. Bu özellikten yararlanmak için tüm cihazlarınızın aynı kablosuz ağ veya ethernet ağı üzerinde olması gerekiyor.

2 yıla kadar pil ömrü

Pil ömrüne geldiğimizdeyse, tek kalem pille çalışan bu ürünün, enerji kullanımı açısından oldukça cimri olduğunu söylemek mümkün.

Enerji tasarrufu modu bulunan Logitech Pop Mouse, kullanılmadığı zamanlarda kendisini uyku moduna alıyor ve pil ömrüne olumlu yönde katkı sağlıyor.

Üretici firmanın verdiği bilgiye göre, tek kalem pille 2 yıl kullanmak mümkün bu fareyi. Bu da rekor bir kullanım süresi bana göre. Yani farenizin pilini satın aldıktan sonraki 2 yıl içinde değiştirmeniz gerekmeyecek. Hayali bile güzel.

Lila, pembe ve sarı renk seçenekleri

Ürünün fiyat tarafına geldiğimizde, lila, pembe ve sarı renk seçenekleri bulunan ürünün Ağustos 2022 itibarıyla piyasada 500 TL civarında fiyatlarla satışta olduğunu gördüm. Fiyat karşılaştırma sitelerine bakarak her zaman uygun ve rekabetçi fiyatlar bulabilirsiniz.

Sonuç olarak, Logitech Pop Mouse, eğlenceli ve renkli tasarımları seven genç ruhlara hitap eden bir ürün. Özellikle retro tasarımlara meraklı olanların çok seveceği Logitech Pop Mouse’un, Pop Keys ile kullanıldığında oldukça fark yaratacağını söyleyebilirim.

Logitech Pop Mouse incelemesini aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

YouTube: http://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede
Telegram: https://t.me/melihbayramdede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir