Shadow

Makyajlı Windows 8 18 Ekim’de geliyor

Microsoft’un kullanıcıların eleştirileri doğrultusunda geliştirdiği yeni işletim sistemi Windows 8.1, 18 Ekim’de çıkacak. Yeni sistemde Başlat Menüsü geri gelirken, SkyDrive bulut servisiyle daha iyi entegrasyon sağlandı

windows81

Yazılım devi Microsoft 26 Ekim 2012’de piyasaya sunduğu Windows 8 işletim sisteminin üzerinden yaklaşık bir yıl geçtikten sonra, bir sonraki sürümü çıkarmak zorunda kaldı. Şirketi elini çabuk tutmaya zorlayan şey, kullanıcıların Windows 8’e alışmakta güçlük çekmesiydi. Windows 8’de alıştıkları Başlat Menü’sünü bulamayan bilgisayar kullanıcıları, adeta şok yaşamıştı. Neyi nasıl yapacaklarını bilemeyen, kafası karışan kullanıcılar, üçüncü parti yazılımlar kullanarak, Microsoft’un ellerinden aldığı Başlat Menüsü’nü bilgisayarlarına eklemişlerdi.

BAŞLAT MENÜSÜ GERİ GELDİ

Microsoft, aradan geçen bir yıl içinde pek çok geri bildirim topladı ve Windows 8.1 adlı yeni işletim sistemi sürümünü oluşturdu. Gelen en dikkat çekici yenilik kuşkusuz, Başlat Menüsü’nün geri gelmesi. Ancak bildiğimiz anlamda değil. Yeni Başlat menüsü, Windows 8 öncesi işletim sistemlerinde olduğu gibi tasarlanmadı. Windows 8.1’in Başlat Menüsü’ne tıklandığında bilgisayarda Metro arayüzüne geçiliyor. Bu da tahmin edileceği gibi, klasik Başlat Menüsü’ne alışkın kullanıcının tatmin olabileceği bir şey değil.

YENİ ÖZELLİKLER

Yeni Windows’ta kişiselleştirme, arama, önyüklü uygulamalar, dokunmatik kullanım, Internet Explorer 11, Windows Mağazası deneyimi ve bulut hizmetlerine bağlantı gibi çok sayıda yenilik geliyor. Windows 8 kullanıcıları, Windows 8.1 final sürümünü 18 Ekim’den itibaren Windows Mağazası üzerinden uygulama güncellemesi şeklinde ücretsiz olarak indirebilecek.

Bizim için yeni ve büyük bir adım

Microsoft Türkiye Windows Pazarlama Grup Müdürü Onur Altıntaş, ‘Windows 8.1, Windows 8 ile yeni nesil mobil çalışma ve eğlence anlayışını destekleyecek PC’lere, tabletlere, ve endüstriyel cihazlara dair vizyonumuzun yeni ve büyük bir diğer adımını temsil ediyor. Yeni sistem, dokunmatik deneyimin ve mobil çalışma anlayışının potansiyelini daha da geliştirecek’ şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.