Shadow

Linux yöneticisinin başucu kitabı

O’reilly yayınlarından Nisan 2007’de çıkan Linux System Administration kitabı, Açık Akademi Yayınları tarafından Türkiye’de piyasaya sunuldu. Yayınevinden yapılan açıklamada, ‘Linux Sistem Yönetimi’ adıyla çıkan kitabın, son yıllarda yayınlanan en kapsamlı Türkçe Linux kitabı olduğu ifade edildi. Liste fiyatı 20 YTL olan kitap, Açık Akademi sanal mağazasından 15 YTL’ye temin edilebiliyor.

Arka kapak yazısından:

İster Linux yeteneklerini geliştirmek isteyen bir sistem yöneticisi isterse de yeni sorunlar ile karşılasan Linux kullanıcısı olun, Linux Sistem Yönetimi size Linux sistem ve sunucularını yönetmeniz için gerekli olacak tüm pratik bilgileri sunacaktır. Kitap, web ve yerel ağ sunucularından yük-dengeleyici kümelemelere ve sanal sunuculara kadar büyük yelpazedeki sistemleri yapılandırmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanında aşamalar içinde öğreneceğiniz teknik ve keşfedeceğiniz yeni yazılımlar işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Artık büyük şirketlerde milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan Linux için hala yetenekli yönetici eksiği bulunmaktadır. Linux Sistem Yönetimi, Unix kullanıcıları, MCSE’ler, sistem yöneticileri ve yeteneklerini geliştirmek isteyen bilgi işlem çalışanları için Linux’a giriş platformu sağlamaktadır. Peki, kitapta neler öğreneksiniz:

  • Linux sunucu kurulum ve yapılandırması
  • BIND ile DNS sunucu kurulum, yapılandırma ve yönetimi
  • Internet sunucusu ile site yönetimi, e posta ve dosya transferi ve daha fazlası
  • Küçük-orta ölçekli şirketler için kimlik denetimli e posta sunucusu kurulumu
  • Apache, PHP ve MySQL ile tam bir web sunucu kurulum ve yapılandırılması
  • Linux sanal sunucu üzerinde sistemleri birleştirip Apache web sunucu kümelemelerinin oluşturulması
  • Dağıtık dosya sistemlerinden, DHCP, yazıcı ve ağ geçidi servislerine kadar farklı yerel ağ servislerinin kurulumu, kullanıcı yönetimi vs daha fazlası
  • Xen veya VMWare ile tek donanım üzerinde, aygıt, bellek ve işlemci gücünü ayarlayabileceğiniz birden çok çekirdek çalıştırılması
  • İsteğinize göre betikler oluşturulup bunların çalıştırılması
  • rsync, tar, cdrecord, Âmânda ve MySQL yazılımları ile dosyalarınızın yedekleyip geri yüklenmesi
İlginizi çekebilir:  Oracle, Virtual Iron'ı satın alıyor

Linux Sistem yönetimi sadece bilgi dolu ve pratik değil aynı zamanda işe yarar bir kitap. Kitabın tüm içeriği e-posta listeleri, forum, tartışma grupları, kitaplar ve yetenekli çalışma arkadaşlarımızın yorumları ile oluşturulmuştur.

Bu kitabın araştırılması sırasında yazarlar daha önce çözümü yazılı hale getirilmemiş birçok sorunu çözüp bunu kitaba yansıtmışlardır. Artık bu bilgiler sizin de elinizde.

http://www.acikakademi.com

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir