Linux, kamuda eşit şans istiyor

Linux Kullanıcıları Derneği Başkanı Mustafa Akgül, açık kaynak kodlu işletim sistemlerine kamu ihalelerinde eşit şartlarda rekabet şansı verilmesini istedi. İhale şartnamelerinde işletim sistemi olarak Windows adının zikredildiğini ve bunun da Linux aleyhine haksız rekabet oluşturduğunu belirten Akgül, “Tüm kamu projelerinde açık kaynak alternatifleri muhakkak göz önüne alınmalıdır. Özellikle, okullar açısından farklı pilot projeler çok önemlidir. Açık Kaynak dünyası KOBİ’ler, okullar, yerel yönetimler için alternatif dağıtımlar sağlamalıdır.” şeklinde konuştu.

2 Comments

  • SerkanNo Gravatar

    Çoğu ihale şartnamesine marka ismi konamıyor. Hatta bu yüzden bir sürü karışık durum ortaya çıkıyor. Kimi durumda ise (işletim sistemi gibi) marka belirtmek sorun çıkarmıyor. Yada öyle bir şartname hazırlıyorsunuz ki zaten Windows yüklü bir makine satılmak zorunda olunuyor.

    GNU/Linux pazardan satın alınacak bir marka değil ama onun dağıtımları öyle. Ücretli de, ücretsiz de olsa eldeki bir üründür ve onun bile şartnameye girmesi doğru değil ancak GNU/Linux gibi bir tanımlama ya da Özgür/Açık Kod şeklinde bir talep (hatta olumlu ayrımcılık yapılarak) desteklenebilir ve bu da özellikle Windows’a ihtiyaç duyduğu durumlar dışında mantıksız da bulunmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir