Shadow

Link kısaltma nedir, nasıl yapılır?

Link kısaltma

Link ya da diğer adıyla URL, sitelerin açılmasını sağlayan verilerdir. İnternet sitelerine ulaşımı sağlayan linkler, bazen uzun bazen de kısa olabiliyor. Uzun URL’yi kısa hale getirerek hem birçok avantaj sağlamak hem de kullanıcılara kısa URL sunmak link kısaltma işlemi ile mümkündür. Link kısaltma servisleri sayesinde uzun karakterli linkleri kısaltarak sitelere girişinizi arttırabilirsiniz.

Mevcut URL içinde https ya da http gibi güvenlik unsurları bulunur. Bu unsurların yanı sıra ülke ya da dosya uzantısı, subdomain, domain ve alan uzantısı gibi durumlar URL’nin daha uzun olmasına neden olabiliyor. URL’de genel karakter sınırlaması 2.083 kelimedir. Bu kelime sayısından fazla olan URL adresler için link kısaltma araçları devreye girer. Kısaltılmış URL de, tıpkı orijinal URL gibi aynı görevleri üstlenir.

Link kısaltma nedir?

URL kısaltma, uzun linklere sahip web sitelerinde linki kısaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Kullandığınız web sitenizin URL adresi uzunsa link kısaltıma yaparak linkin orijinal halini bozmadan kısaltabilirsiniz. Böylece karakter sınırlaması olan web sitelerine daha kolay erişim sağlayabilir ve görsel kaygı yaşamanıza gerek kalmaz.

Link ya da diğer adı ile URL kısaltma sayesinde 200-300 karakterlik bir link bile 15 karaktere kadar kısaltılabilir. Link kısaltmaları sayesinde; web sitelerine daha hızlı erişim imkânı, görsel estetik, linklerin kolay kopyalanıp paylaşılma imkânı, linkin tıklanma oranlarını görme olanağı ve karakter sınırı olan platformlarda giriş kolaylığı sağlayabilirsiniz.

Link kısaltma nasıl yapılır?

Link kısaltma işlemini oldukça kısa sürede ve pratik şekilde yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey kullanışlı bir link kısaltma aracıdır. Birçok link kısaltma aracı vardır. Bu araçlardan size en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Link kısaltma işi önce ilk olarak link kısaltma servisine gidin ve kısaltacağınız linki kopyalayarak servisteki boş kutucuğa yapıştırın.

Kısaltacağınız linki yapıştırdıktan sonra onay butonuna basın. Bu adımdan sonra karşınıza orijinal linkinizin kısa linkini görebilirsiniz. Kısalttığınız linkin doğru olduğunu tarayıcıda açmayı deneyerek kontrol edebilirsiniz.

Link kısaltma servisleri nelerdir?

İnternet üzerinde birçok ücretsiz ve basit kullanışlı link kısaltma aracı bulabilirsiniz. Birçok link kısaltma aracı reklamlıdır. Ancak ücretli ve reklamsız link kısaltma servisleri bulmanız da mümkündür.

Kullanıcıların en sık kullandığı ücretsiz link kısaltma servislerinin başında Bitly ve TinyURL geliyor. Ancak bunlara ek olarak Buff.ly, Rebrandly, ClickMeter gibi servisler de yaygın kullanılan link kısaltma servisleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir