Shadow

Led nedir?

led nedir

İngilizce Light Emitting Diode (Türkçesi ışık yayan diyot), Türkçe açıklaması ile ışık yayan diyot olarak anlamlandırılan led ile ilgili güncel bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız. Gelişmiş teknolojinin bir ürünü olan ledler akımın yalnızca bir yönden geçmesini sağlayan iki bacaklı yarı-iletken bir devre elemanı olarak kullanılmaktadır.

LED teknolojileri ilk kez İngilizce mühendis olan Henry Joseph Round tarafından kristal dedektör ile deney yaptığı esnada bulunmuştur. O sırada, silisyum karbür kristalleri ile çalışmakta olan Henry Joseph Round, kristallerin belirli bölgelerine gerilim uygulandığında çeşitli parıltılar gözlemlemiştir. Her ne kadar Led’in ilk buluşu bu tarihe dayansa da bu alanda ilk Led’in geliştirilmesi 1927 yılını bulmuştur.

Tarihte üretilen ilk Led’i 1927 yılında Rus mucit Oleg Losev hayata geçirmiş ve Ekim 1962’de ise Texas Instruments firması SNX-100 isimli ilk ticari LED’i resmi olarak ürettiğini duyurmuştur.

LED teknolojilerine genel bakış

Led’ler ilk bulundukları dönemde elektronik cihazların güç ve durum göstergelerinde kullanılacak kadar küçük boyutlarda aydınlatma sağlayabilmekteydiler. Günümüzde ise led teknolojilerinin geldiği nokta itibariyle led aydınlatma sistemleri, otomobil farları, reklam panoları, televizyon ve LCD ekran aydınlatmaları gibi birçok alanda en çok aranan aydınlatma ürünü haline gelmiş durumdadır.

Hatta ve hatta led teknolojisi hayatımızda öylesine yer edinmiştir ki; cep telefonu flaşlarında bile led ışıklar kullanılmaktadır. Öte yandan ilk çıkan Led’lerden olan ve Led teknolojisinin atası olarak kabul edilen Led’ler ise günümüzde uzaktan kumandalarda kullanılmaya devam edilmektedir.

Led teknolojileri bulunmasının üzerinden geçen 100 yıllık sürede hayatımızın her alanına entegre olmaya devam etmektedir. Günümüzde ev aydınlatmalarından, otomabil farlarına, televizyonlardan uzaktan kumandalara kadar birçok alanda vazgeçilmez teknolojilerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Ledlerin aydınlatma teknolojilerine etkisi

Yazımızın geçmiş bölümlerinde de belirtmiş olduğumuz gibi Led teknolojileri hayatımızın büyük bir bölümde yer edinmekte. İçinde bulunduğumuz 2018 yılında led aydınlatma sektörü oldukça büyümüş durumdadır.

Özellikle endüstriyel ortamlar, evler için dayanıklılığın yanında yüksek oranda enerji verimliliği de sunan led aydınlatma teknolojileri aydınlatma sektörünün geleceği gibi görünmekte. Son dönemde Led teknolojilerinin projektör gibi ürünlerde kullanılmaya başlaması ise led teknolojilerinde gelinen son noktası olarak karşımıza çıkmakta.

Son dönemde gelişen teknolojiler arasında birçok farklı ürün türüne bağlantılı çalışabilmesi ile kullanımı günden güne artmaya başlayan ledler ile ilgili güncel bilgileri sizlere aktardık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir