Shadow

Laptoplar ‘çalındım’ diyecek

Dizüstü bilgisayar kullanıcıları, bir SMS ile çalınan bilgisayarlarının hırsızlar tarafından kullanılmasını engelleyebilecek. Önde gelen bilgisayar üreticisi Lenovo tarafından geliştirilen teknolojiyle bilgisayar, kullanıcıdan gelen bir SMS ile kendisini kullanıma kapatacak.

Önümüzdeki yılın ilk aylarında piyasaya sürülecek ve Üçüncü Nesil (3G) mobil iletişim yeteneğine sahip olacak “Thinkpad” serisi dizüstü bilgisayar, kullanıcıdan gelen SMS mesajı doğrultusunda eğer açıksa bilgisayarın ilk çalışma belleğinin yüklü olduğu BIOS’dan (Basic Input/Output System) başlayarak cihazı, çeşitli katmanlarda hızlı bir şifreleme yaparak kilitleyecek.

Eğer cihaz o an kapalıysa, bu işlem açıldığı an devreye girecek. Önden gelen BIOS üreticilerinden Phoneix ile birlikte geliştirilen teknolojiyle bilgisayar, söz konusu SMS’i aldığı zaman kullanımı engelleyecek; ancak bilgileri silmeyecek.

Cihazı yeniden çalıştırabilmek için önceden tanımlanan şifrenin girilmesi şart olacak. Sistemin sorunsuz çalışabilmesi için de dizüstü bilgisayarın GSM şebekeleri kapsamında bulunması yeterli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir