Shadow

Kredi notu neden önemli?

Kredi notu

Son yıllarda çok daha fazla gündeme gelen kredi notu özellikle ticari dünyada büyük önem taşıyor. Çoğunlukla banka kredisi kullanmak istediğinizde karşınıza çıkan bu kavram aynı zamanda ev satın almak gibi hamlelerde de önemini çok daha net bir şekilde ortaya koyabiliyor. Kredi puanı ya da kredi notu döndüğünde ise akla ilk gelen Findeks oluyor. Çünkü Findeks kredi notu sayesinde herhangi birinin kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı ödeme alışkanlıkları hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz.

Kişinin borç durumu ya da yeni kredili ürün kullanma durumu gibi pek çok farklı bilgiye ulaşabilmek, ticari açıdan çok büyük bir önem taşıyor. Çünkü bu sayede doğru adımlar atmak mümkün hale gelebiliyor. 1 ile 1900 arasında değişen kredi notu risk seviyesini belirleme noktasında da ihtiyacı karşılayabiliyor. Bu sayede kişinin 12 aydaki borçlarını ödeme alışkanlıkları hakkında en doğru tahminleme bilgisi eşliğinde ticari hamilelerde bulunmanın yolu açılıyor.

Kredi notu nasıl hesaplanır?

Bu konuda en çok merak edilen hususlardan biri de kredi notunun nasıl belirlendiği oluyor. Genellikle sadece kredi kartı ya da kredili ürün ödeme alışkanlıkları dikkate alınarak bir hesaplama yapıldığı düşünülür. Oysa kişinin yeni kredili ürün kullanıp kullanmamakta bile kredi puanı üzerinde belirleyici bir faktör oluyor. Yeni kredili ürün kullanım durumu henüz ödeme alışkanlıkları bilinmediğinden kredi notunu olumsuz yönde bile etkileyebiliyor. Genel olarak bakıldığında kredi notunun şu unsurlar göz önünde bulundurularak belirlendiğini söyleyebiliriz:

  • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları
  • Mevcut hesap durumu ve borç durumu
  • Yeni kredili ürün açılışları
  • Kredi kullanım yoğunluğu
  • Diğer unsurlar

Yukarıda sıralanan faktörlerin tamamı kredi notunu eşit oranda etkilemez. Bu unsurlar arasında en önemli olanlar kredi ürünü ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap ve borç durumu oluyor. Çünkü bu faktörler kredi notunu % 70 oranında etkiliyor. Eğer siz de kredi puanı öğrenme için ilk adımı atmak isterseniz hemen Findeks internet sitesine tıklayabilirsiniz. Bu siteye tıkladığınızda kredi notu ile ilgili çok daha detaylı bilgi karşınıza çıkıyor. Aynı zamanda kredi puanını öğrenmek için ne yapmanız gerektiği konusunda da açıklayıcı bilgiler mevcut.

Anker Soundcore Life Note kablosuz kulaklık kutusundan çıkıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir