Kızıl gezegene yolculuk başlıyor

NASA ve internet arama motoru Google’un işbirliği çerçevesinde, Dünyanın ardından, Mars’da da sanal gezinti yapılabilecek. NASA’nın resmi sitesinden duyurulan habere göre, Mars’ın, internet üzerinden yüksek çözünürlüklü ve üç boyutlu görüntüsüne herkesin ulaşabileceği yeni ‘Google Earth Mars’ uygulamasıyla, merak edilen kızıl gezegenin her hangi bir noktasına ait yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerine ulaşılabilinecek.

Halkın Mars yapısını anlamasına yardımcı olacak gerçekçi üç boyutlu görüntülerin yanı sıra uygulama, araştırmacılara veri paylaşımı yapabilecekleri bir platform da sağlayacak.

Kullanıcıların Mars yüzeyinde bulunan ve dünyadakilerden çok daha büyük boyutlara sahip uçsuz bucaksız kanyon ve dağlarda sanal olarak uçuş yapmasına olanak tanıyan uygulamayla kullanıcılar aynı zamanda tüm gezegene benzersiz bir bakış açısı sağlayan Mars araçları gözünden gezegeni keşfetme imkanı da bulacak.

Kullanıcılar Mars keşif uydusunun elde ettiği en son uydu görüntülerini de görebilecek ve yeni keşifler hakkında bilgi sahibi olacak.

Yeni uygulama, kullanıcıların Mars haritasına kendi üç boyutlu içeriklerini eklemelerine ve dünyayla paylaşmalarına da olanak tanıyor.

NASA ve Google, Nasa’nın verilerini dünyayla paylaşmak adına işbirliği için Kasım 2006’da anlaşmıştı.

One Comment

  • yasarNo Gravatar

    hadislerde de geçtiğini bir ahbabım söylüyordu. Merih / Mars gezegeninde insanoğlunun hayat süreceğini. Bunda artık şüphe yok bence. Dilerim Mars’a / Merih’e ilk giden insan bir Müslüman olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir