Shadow

Kırmızı Şapka’nın Türkiye çıkarması

Windows işletim sistemine oranla daha az kullanılması dolayısıyla daha az virüs-solucan-casus yazılım tehdidine hedef olan Red Hat’ın yeni sürümü Türkiye’de seminerlerle tanıtılıyor.

Windows işletim sistemine oranla daha az kullanılması dolayısıyla daha az virüs-solucan-casus yazılım tehdidine maruz kalan Linux’un Red Hat firması tarafından geliştirilen yeni sürümü “Enterprise Linux 5” tanıtıldı.
Kullanıcıların geliştirmelerine açık olan bilgisayar işletim sistemi Linux üzerinde çalışan profesyonel programlar üreterek, bu sistem üzerinden “para kazanılabileceğini” gösteren ilk şirketlerden biri olarak kabul edilen Red Hat firmasının hazırladığı yeni Linux sürümüyle ilgili tanıtım toplantısı Hyatt Regency otelde gerçekleştirildi.
Toplantıda Linux işletim sistemi üzerinde çalışan birçok profesyonel program da üreten Red Hat firmasının 14 Mart’ta ABD’de dünyaya duyurduğu yeni sürüm hakkında bilgiler verildi.

SEMİNERLERLE TANITILACAK

“Birçok işletim sistemini, aynı anda tek bir makinada çalıştırarak bilgi işlem yöneticilerine büyük kolaylıklar ve ekonomi sağladığı” belirtilen Red Hat Enterprise Linux 5’in tanıtımı, Prosoft İletişim Sistemleri ile Red Hat’in ortak düzenleyeceği seminerler dizisiyle Türkiye’de kullanıcılara tanıtılacak.
Red Hat’ın Türkiye temsilcisi Prosoft Genel Müdürü Aydın Paykoç, zaten Türkiye’de yoğun olarak kullanılan söz konusu işletim sisteminin yaptığı yeni atılımla özellikle büyük kurumlarda daha fazla kullanım alanı bulacağına inandıklarını belirtti. Seminer dizisinde, yeni çıkan işletim sisteminin yanında Red Hat’in yakın zamanda 350 milyon dolar vererek satın aldığı JBOSS yazılım geliştirme platformu da tanıtılacak.

KAMU VE ÖZELDE KULLANILIYOR

Halen, Türk Hava Yolları, Anadolu Ajansı, Türk Telekom, Turkcell, Avea, Vodafone, Türk Ekonomi Bankası, HSBC, Sabah Gazetesi gibi kurumlarda ve e-Devlet uygulamalarının bazılarında Red Hat işletim sistemleri kullanılıyor. Red Hat seminerlerini takip edenler arasında, Prosoft’un Çözüm Ortakları ile Bank Asya, Gittigidiyor, İETT, İSKİ Kocaeli Üniversitesi, TekstilBank, Ankara Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim Doktrin Komutanlığı, PTT Genel Müdürlüğü, Karel, TRT, TPAO, TÜRKSAT, TÜBİTAK, Hacettepe Üniversitesi, Emekli Sandığı gibi kamu ve özel sektör kurumları yer alıyor.
Mevcut Red Hat kullanıcılarının yeni sürüme de erişim hakkına sahip oldukları belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir