Shadow

Kiralık daire tutmadan önce bu aşamalara dikkat!

Kiralık daire seçenekleri fazla olsa da seçim yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

Ekonomik anlamda zor durumda kalmamak adına evin kirası, konumu, özellikleri ve diğer unsurlara dikkat etmek faydalı olacaktır. Özellikle uzun vadede araştırma yapmak, kiralık daire piyasası konusunda fikir edinmek açısından önemlidir. Bu sayede bütçeye en uygun evi bulmak daha kolay hale gelir.

Kontrat yaparken incelemek önemli

Kiralık daire seçeneklerini değerlendirmek isteyenlerin kontratı imzalarken tüm maddeleri detaylı bir şekilde okumaları faydalarına olacaktır. Kontratı incelemek, daha sonrasında oluşabilecek problemlerin engellenmesine yardımcı olur.

  • Yapılan sözleşmede her iki tarafında haklarının korunmasına özen gösterilmelidir.
  • Aynı zamanda tereddüt yaşanan maddeler üzerinde iki tarafında konuşması ve anlaşması önemlidir.
  • Ev sahibinin daha sonrasında hak iddia edememesi için kontrat yaparken dikkatli hareket etmek temel unsurlardan bir tanesidir.

Ücretlerin belirtilmesi: Kira tutarı, depozito ve verilen diğer ücretler ile ilgili bir problem yaşanmaması adına sözleşme ya da kontrat içerisinde belirtilmesi gerekir. Bu sayede daha sonraki aşamalarda bir problem yaşanmaz.

Kriterlere uygun ev araştırması

Kiralık daire araştırması yapanların, öncelikle bir kriter belirlemeleri önemlidir. Bu sayede ev aramak daha kolay hale gelir. Ücret, konum, ev özellikleri konusunda bir kriter belirleyenler kiralık daire seçeneklerini en aza indirerek hareket edebilirler.

  • Özellikle büyük şehirlerde çok fazla tereddütte kalmamak adına nasıl bir evde yaşamak istendiğinin belirlenmesi faydalı olacaktır.
  • Kriterlere uygun ev bulunduğunda ise konumuna, ücretine ve özelliklerine dikkat etmek gerekir.
  • Aylık gelirin üstünde bir ev tutulması hem ekonomik anlamda zor durumda kalınmasına hem de ev sahibi ile problemler yaşanmasına neden olur.
  • Benzer problemleri yaşamamak adına ücret belirlemek temel unsurlar arasındadır.

Yine aynı şekilde yeni bir ev kiralayacakların, dökük ve eski daireler yerine her zaman yeni binaları tercih etmeleri faydalarına olacaktır.

Kiralanacak daire ve ev sahibi hakkında bilgi

Kiralık daire tutmadan önce ev sahibiyle ilgili bilgi edinmekte önemlidir. Dairenin sahibinin yaklaşımı ve tutumunun iyi olması, ileriki aşamalarda bir problem yaşanmasını da engeller.

  • Sahibinden kiralık daire ilanlarını takip edenlerin, evlerin özelliklerini de detaylıca imcelemeleri gerekir.Bakım, temiz ve kullanışlı olması her zaman daha avantajlı olacaktır.
  • Yine aynı şekilde bakımlı daireler tadilat istemediği için sorunsuz bir şekilde eve taşınmak daha kolaydır.
  • Herhangi bir dolandırıcılık problemi yaşamamak adına evi kiralanan kişinin tapu sahibi olmasına dikkat edilmesinde yarar vardır.

Günümüzde bu tip olaylar çoğaldığı için dikkatli hareket etmek gerekir. Yine aynı şekilde kira tutarı dışında, aidat ve diğer giderleri de işlem yapmadan önce öğrenmek bütçeye uygun bir seçim yapabilmek açısından faydalı olacaktır.

Bazı kurumlar çökerken bazıları neden dönüşür? | Kitap: Yıkıcı Zihniyet – Charlene Li

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.