Kamu sitelerinde Firefox krizi

Bir çok özel sektör web sitesi Firefox kullanıcıları için hiçbir işe yaramazken, aynı durumun, toplumun tüm katmanlarına eşit hizmet sunmak zorunda olan kamuda da görülmesi hoş bir durum değil.

Dünya genelinde de olduğu gibi Türkiye’de de bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi Windows. Hal böyle olunca, bilişimdeki standartlar da Microsoft lehine gelişiyor.

Örneğin hazırlanan web siteleri hem görsel hem de teknik açıdan Internet Explorer’a göre geliştiriliyor, diğer web tarayıcılar gözardı ediliyor.

FIREFOX KULLANANA HİZMET YOK MU?

Bu durumdan en çok yakınanlar da Windows’ta ya da Linux’ta Firefox web tarayıcısı kullananlar oluyor. Firefox kullanıcıları, bir çok web sitesini doğru düzgün görüntüleyemedikleri için, o siteler onlar için yararlanılamaz hale geliyor.

Bir çok özel sektör web sitesi Firefox kullanıcıları için hiçbir işe yaramazken, aynı durumun, toplumun tüm katmanlarına eşit hizmet sunmak zorunda olan kamuda da görülmesi hoş bir durum değil.

İLSİS PARDUS’LU ÖĞRETMENE KAPALI

Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere dağıttığı bilgisayarlarda her ne kadar Windows işletim sistemini tercih ettiyse de, isteyenler de Linux tabanlı Pardus işletim sistemi kurabilsin diye kurulum CD’si de veriyor. Ancak MEB’in verdiği CD’den Pardus işletim sistemi kuranlar, Linux’ta web tarayıcı olarak Firefox kullanıldığı için kamu hizmetlerine erişimde sorun yaşıyor. Örneğin bir öğretmen MEB’in tavsiye ettiği Pardus ile İLSİS sistemine girip, hizmet alamıyor. Bu durum sadece MEB ile sınırlı değil, bu sadece bir örnek.

‘BU SİTEYE GİREMEZSİN’

Özellikle kamu sitelerinde ‘Bu site en iyi Interner Explorer ile gezilebilir’ türü, ‘Sadece Windows işletim sistemi ve Internet Explorer kullananlar bu siteye girsin; Firefox web tarayıcı kullananlar uzak dursun’ mealine gelebilecek uyarılar olması kabul edilemez.

O web sitelerini hazırlayanların görevi, öncelikle siteleri kullanılan çeşitli sistem ve tarayıcılarda test etmek ve toplumun her katmanının o sitelerde sunulan hizmetleri aynı koşullarda alabilmesini sağlamaktır.

8 Comments

 • mustafaNo Gravatar

  Evet,yazdıklarınız aynen doğru.Örneğin Meb’in öğretmenlere verdiği bilgisayar eğitimi cd’leri Pardus’e kurulamıyor.Wine ile kurulsa bile,çalışmıyor.Neden Microsof’a mahkumuz.

 • Cemal TANERNo Gravatar

  Oyunu kuralına göre oynamak lazım. Bakanlığın MS ile anlaşması olduğu için MEB bütün projelerini MS teknolojilerine göre geliştiriyor. Serverlerinde Win2003 Server kullanıyor php değil asp yi tercih ediyor doğal olarak. Örnekleri uzatabiliriz. Bunun karşılığında MS bakanlığa yazılım lisansları konusunda yardımcı oluyor. MS öğretmen akademisi programını ücretsiz sunuyor. vb . Linux MS tartışmasına girmek istemiyorum ama piyasa kuralları bu.

 • Ali IşıngörNo Gravatar

  Melih Bey;

  Bilginiz olsun, İlsis sistem yöneticileri ile görüşmelerimiz ve Pardus kullanıcılarının ısrarlı baskıları sonucunda İlsis’teki site değişiyor :)

  “Pardus kullanıcıları bilgi isteme sistemini bombardımana tutuyorlar, gelin bir konuşalım, nasıl olur da daha uyumlu olur bu sistemler” dediler, biz de kendilerine gerekli bilgileri ulaştırdık.

  İlsis gibi devasa sistemlerde bir iki gün içinde çözüm yaşanmayacağı çok açık, ancak gayet iyi niyetli ve bilgili bir ekip bu durumla ilgileniyor, mutlu son
  uzakta değil diyebiliriz…

 • Melih Bayram DedeNo Gravatar

  Ali Bey, bu sevindirici bir gelişme. Sistem Linux’la uyumlu hale gelince tekrar gazetede yazarız.

 • uğur fidanNo Gravatar

  Efendim ne yazıkki bağımlılık sadece bahsettiğiniz ilsis ile sınırlı değil.

  Şu anda üniversitelerin büyük bir çoğunluğu sadece internet explorer ile düzgün gözükebiliyor. Hele hele üniversitelerin öğrenci bilgi sistemleri tam bir rezalet. Sadece internet explorer ile giriş yapılabiliyor. Ne yani Windows kullanıcısı değilsem üniversite bilgi sistemime giremiyecekmiyim?

  Böyle sistemleri tasarlayıp kendilerine web master diyenlere buradan selam ederim.

 • CanNo Gravatar

  benim bildiğim kadarı ile w3c denilen bi standart var ve standart dışı olan linux veya firefox değil microsoft un ta kendisi.yapmaları gereken oyunun kurallarını bilemem ama standartların varlığından haberim olduğunu söyleyebilirim.

 • Erdeniz DirilNo Gravatar

  Sorun biraz da verilen programlama eğitiminden de kaynaklanıyor. Ülkemizde ne yazık ki Ms dilleri rağbette. Arkadaşlarımın çoğundan biliyorum araştırmadan arkasında Ms var diye bu kurslara gidiyorlar. Tabii bu firma zaten kötü niyetli olduğu için kendi platformlarında hazırlanan programlar Microsoft dışı ürünlerde sorun çıkarıyor. İşte arkadaşın belirttiği gibi w3c standartları örnek olmak üzere. Hele bazı kurumlar var ki güvenli tarayıcıdan anladığı İE olduğu için Firefox engelleyici kodları yerleştiriyorlar. Bu kişileri ise direkt meslekten ihraç etmek gerekiyor kanaatimce :) Kısaca demek istediğim MS dışı dillerin eğitiminin yaygınlaştırılmasını sağlamak.

 • Serkan CanNo Gravatar

  Bence sorunun kaynağı MEB ile Microsoft anlaşmasından kaynaklanmıyor.
  asp veya aspx tabanlı olup firefox ile gayet sorunsuz çalışan siteler var(örneğin microsoft’un bir çok sitesi )

  MS’un bu kadar küçük hesaplar peşinde koşacağına inanmıyorum.

  Sorunun kaynağı mesleği bilgisi yetersiz ,evrensellikten bihaber kişiler tarafından yapılan sitelerden kaynaklanıyor.İlsis ‘in ilk halini hatırlıyorum da eminim ki sistem üzerinde çalışanlar asp.net ,rdms gibi teknolojileri sistemi tasarlarken öğrendiler.Yanılmıyorsam sistemi tasarlayanlar bilgisayar öğretmeni kişilerdi ve piyasa tecrübeleri yoktu.Şimdi nasıllar bilmiyorum.

  Şayet bir web sitesi firefox ile veya w3 standartları ile nasıl uyumlu yapılır sorusunun cevabını o zamanlar bilselerdi bu sorunlar yaşanmazdı.Bilmedikleri şeyi öğrendikten sonra da iş işten geçmişti.Değiştirmeye cesaret edemediler.
  Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir