Shadow

Kamu sitelerinde Firefox krizi

Bir çok özel sektör web sitesi Firefox kullanıcıları için hiçbir işe yaramazken, aynı durumun, toplumun tüm katmanlarına eşit hizmet sunmak zorunda olan kamuda da görülmesi hoş bir durum değil.

Dünya genelinde de olduğu gibi Türkiye’de de bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi Windows. Hal böyle olunca, bilişimdeki standartlar da Microsoft lehine gelişiyor.

Örneğin hazırlanan web siteleri hem görsel hem de teknik açıdan Internet Explorer’a göre geliştiriliyor, diğer web tarayıcılar gözardı ediliyor.

FIREFOX KULLANANA HİZMET YOK MU?

Bu durumdan en çok yakınanlar da Windows’ta ya da Linux’ta Firefox web tarayıcısı kullananlar oluyor. Firefox kullanıcıları, bir çok web sitesini doğru düzgün görüntüleyemedikleri için, o siteler onlar için yararlanılamaz hale geliyor.

Bir çok özel sektör web sitesi Firefox kullanıcıları için hiçbir işe yaramazken, aynı durumun, toplumun tüm katmanlarına eşit hizmet sunmak zorunda olan kamuda da görülmesi hoş bir durum değil.

İLSİS PARDUS’LU ÖĞRETMENE KAPALI

Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere dağıttığı bilgisayarlarda her ne kadar Windows işletim sistemini tercih ettiyse de, isteyenler de Linux tabanlı Pardus işletim sistemi kurabilsin diye kurulum CD’si de veriyor. Ancak MEB’in verdiği CD’den Pardus işletim sistemi kuranlar, Linux’ta web tarayıcı olarak Firefox kullanıldığı için kamu hizmetlerine erişimde sorun yaşıyor. Örneğin bir öğretmen MEB’in tavsiye ettiği Pardus ile İLSİS sistemine girip, hizmet alamıyor. Bu durum sadece MEB ile sınırlı değil, bu sadece bir örnek.

‘BU SİTEYE GİREMEZSİN’

Özellikle kamu sitelerinde ‘Bu site en iyi Interner Explorer ile gezilebilir’ türü, ‘Sadece Windows işletim sistemi ve Internet Explorer kullananlar bu siteye girsin; Firefox web tarayıcı kullananlar uzak dursun’ mealine gelebilecek uyarılar olması kabul edilemez.

O web sitelerini hazırlayanların görevi, öncelikle siteleri kullanılan çeşitli sistem ve tarayıcılarda test etmek ve toplumun her katmanının o sitelerde sunulan hizmetleri aynı koşullarda alabilmesini sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir