Shadow

Kamerayı bantlamak yetmez

İnternet kullanıcılarının bir bölümü web kamerasını bantlayarak önlem alıyor. Ancak bantlamak yerine güvenlik yazılımları kullanmak daha doğru.

kamera

Bilgisayarınızdaki web kamerası ve mikrofonlar, tahmin bile edemeyeceğiniz güvenlik risklerine kapı aralayabilir. Kameranız sizden habersiz çalıştırılarak fotoğraf ve videonuz çekilebileceği gibi, mikrofonunuz da aktif edilerek ortamdan ses kaydı yapılabilir.

5 KİŞİDEN BİRİ KAPATIYOR

Yapılan bir araştırmaya göre bilgisayar kullanıcılarının yüzde 21’i, siber casusların kendilerini gözetleyebileceği korkusuyla web kameralarını kapatıyor. Bazı ülkelerde ise bu rakam daha da yüksek. Örneğin Çinli katılımcıların yüzde 40’ı kendini bu şekilde güvende hissediyor. Bu temelsiz endişe değil, web kameraları siber suçlular için etkili bir araç olabiliyor.

Kullanıcıların yüzde 24’ü web kamerasından izlenebilecek olduklarından habersiz. Kaspersky Lab ve B2B International’ın yaptığı araştırmada, katılımcıların yüzde 44’ü bu tehdidin farkında olduğunu belirtti ve bu ihtimalin rahatsız hissetmelerine neden olduğunu itiraf etti.

ŞİFREYİ KAĞIDA YAZMAYIN

Web kamerası korsanlığının farklı nedenleri var. Öncelikle siber suçlular bu cihazları şirket bilgileri çalmak veya finansal hizmetlere erişim sağlamak için kullanabiliyor. Bazen dikkatsiz kullanıcılar bu işi siber suçlular için kolaylaştırıyor. Örneğin, on katılımcıdan biri kimlik bilgilerini bilgisayarının yanında duran bir kağıda yazdıklarını belirtiyor. Modern bir web kamerası bu bilgileri kolaylıkla okumayı sağlayabilir.

FOTOĞRAFINIZ ÇEKİLEBİLİR

Ayrıca siber suçlular, her şeyden habersiz kurbanın uygunsuz fotoğraflarını çekebiliyor. Bu fotoğraflar şantaj için veya sadece kurbanı utandırarak eğlenmek amacıyla kullanılabiliyor. Örneğin, 2014’ün Mayıs ayında Europol, web kamerası casusluğu için tasarlanmış zararlı yazılımların geliştiricileri, dağıtımcıları ve kullanıcılarından oluşan bir şebekeyi ortaya çıkarmıştı. Soruşturma, mahrem fotoğraflarını çekmek amacıyla 2 bin kadının bilgisayarına virüs bulaştıran Hollandalı bilgisayar korsanının tutuklanmasıyla başlamıştı.

Cep telefonu da gözetlenebilir

Sadece bilgisayarlardaki kamera ve mikrofonların uzaktan çalıştırılabileceği ve bu sayede güvenlik tehdidi oluşabileceği düşünülüyor. Ancak bu risk mobil cihazlar için de geçerli. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda da aynı risk bizi bekliyor. Gerçi mobil cihazların kameralarının gözetlenebileceğinin farkında olan bir kesim var. Kullanıcıların yüzde 6’sı cihazlarının kamerasını kapatarak önlem alıyor.

Kamerayı kapatmak görüntü kaydetmeyi bir ölçüde önlese de, mikrofon çalışmaya devam ediyor. Uzaktan mikrofonun casus yazılımlar kullanılarak aktif hale getirilmesi ve kayıt yapılabilmesi mümkün. Araştırmada, katılımcıların her iki kamerayı da mı yoksa sadece öndekini mi kapattığı belirtilmemiş.

Birçok güvenlik çözümü web kamerası aracılığıyla casusluk yapan zararlı yazılımlara karşı koruma sağlıyor. Eğer program varsayılan olarak zararlı değilse (örneğin, sadece fotoğraf iletiyorsa) veya suçlular amaçları doğrultusunda yasal yazılımlar kullanıyorsa bu önlem de işe yaramıyor.

Yazılım korur

Kamera ve mikrofon kaynaklı riskleri önlemek için, güvenlik yazılımları kullanarak önlem alınabilir. Hangi uygulamaların ve işlemlerin web kamerası ve mikrofonu çalıştırdığını denetleyen ve bilgisayarın kullanıcısına bilgi veren yazılımlar mevcut. Bu çözümlerden biri de Kaspersky Lab’in Kaspersky Internet Security adlı yazılımına entegre edilen Web Kamerası Koruma modülü.

Çözüm, dahili veya ağa bağlı kameralara erişimi kesintisiz olarak izliyor ve herhangi bir erişim denemesiyle ilgili olarak kullanıcıyı bilgilendiriyor. Kullanıcılar söz konusu programın video aktarmasına izin verip vermemeyi seçebiliyor. Ayrıca yazılım, kamera erişimini varsayılan olarak engellemek isteyip istemediğinizi de size soruyor.

Baseus Encok W05 TWS kablosuz kulaklık incelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir