Kadınlar ‘net’te erkeklerle aradaki farkı kapatıyor

‘Bilişim Sektöründe Kadınların Yeri ve Etkisi’ temasıyla düzenlenen Dünya Telekomünikasyon Günü etkinliğinde, kadınlar ve erkekler arasındaki internet kullanımı eşitsizliğinin dengelenme eğiliminde olduğu açıklandı. TÜİK verilerine göre, 2005’te internet kullanım oranı erkeklerde yüzde 9.6, kadınlarda 4.33 iken, 2011’de internet kullanımı kadınlarda yüzde 35.3, erkeklerde ise yüzde 54,9 olarak gerçekleşti.

2005’te internet kullanım oranı erkeklerde yüzde 9.6, kadınlarda 4.33 iken, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2011 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, internet kullanımı kadınlarda yüzde 35.3, erkeklerde ise yüzde 54,9 olarak gerçekleşti. Bu tabloya göre, 2005’ten bu yana aradaki makas kapanmaya başladı ve kadınlar lehine bir gelişme gözlendi. Tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de kutlanan Dünya Telekomünikasyon Günü etkinlikleri “Bilişim Sektöründe Kadınların Yeri ve Etkisi” teması ile İzmir’de gerçekleştirildi. Tüm Telekomünikasyon ve İşadamları Derneği (TÜTED) tarafından düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan TÜTED Yönetim Kurulu Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, “Ümit ediyorum ki yapılan çalışmalar bundan sonraki süreçte kadının sektördeki yeri ve etkisinin gelişip güçlenmesi açısından olumlu sonuçlar getirecek bir kilometre taşı oluşturacaklardır” şeklinde konuştu.

HEDEFLERİ REVİZE ETTİK

Etkinlikte söz alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ise Türkiye’de bilişimin sektörünün öneminin 1997’de fark edilmeye başladığını belirterek, “O dönemde Türkiye’de bilişim sektörünün hacminin 4 milyar dolar olması vurgulanıyor, bu hedef abartılı buluyordu. Şimdi yıl 2012. Bir ay önce bakanımıza hedefimizi revize etmemiz gerektiğini söyledik. 2023 hedefi için genişbant abone sayısını biz 13 milyon hedeflemiştik, 2011’de 16 milyon oldu bugün 17 milyonu aştı. 2023 için 160 milyar dolar hedefi konuldu. Genişbant abone sayısının 30 milyon, internet kullanıcı sayısının ise 72 milyon olması, AR-GE’de çalışanların oranının ise yüzde 5 olması hedeflendi. 2011 sonu itibariyle bilişim sektörünün büyüklüğü 66.7 milyon TL olarak belirlendi.” dedi.

2023 HEDEFİNE KADIN KATKISI

Son 10 yılda gelinen noktanın hiç de mütevazı olmadığına dikkat çeken Acarer, ülkenin bugün ulaştığı altyapının giderek ivme kazandığını ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe kadın istihdamına verilen öneme de değinen Acarer, kadının Türkiye’nin 2023 hedeflerine çok büyük katkılar sağlayacağına inandıklarını söyledi. Acarer, “Bilişim sektöründeki istihdamda yüzde 29 artış yaşanırken bilişimdeki kadın istihdamındaki artış ise yüzde 40 olmuştur” diyerek internet, altyapı, çağrı merkezlerinin yaygınlığının istihdama katkısı ve güvenli internet konularına değindi.

SAYISAL UÇURUM KAPANIYOR

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Bilişim Sektöründe Kadınların Yeri ve Etkisi” temalı toplantıda şunları söyledi: “Bu yılki konumuz, ‘Telekomünikasyonda Kadının Yeri’. Son zamanlarda moda oldu, kadının toplumsal hayattaki, iş hayatındaki rolü. Hayat müşterek, hep birlikte mücadele edeceğiz. İnternet kullanım oranı erkeklerde yüzde 54.9, kadınlarda ise yüzde 35.3. 2005’de erkeklerde internet kullanım oranı yüzde 9.6’ymış. Kadınlarda yüzde 4.33’müş. Aradaki makas kadınlar lehine kapanıyor. Sayısal uçurum kadınlar lehine kapanıyor, bu sevindirici bir gelişme. Kadınların toplumsal hayatta, gerekse iş hayatında yerini artırmak için çalışmalarımız devam ediyor.”

MOBİL SABİT AYRIMI YOK

Bakan Yıldırım, “Telefomünikasyon sektöründe, Mobil ya da sabit diye bir tercih yapmıyoruz. Bunu anlamlı da bulmuyoruz. Hepsi birbirine muhtaç. İletişimi sabitte başlayıp mobilde bitirebilirsiniz, mobilde başlayıp sabitte bitirebilirsiniz.” dedi. Fatih projesini, önemli bir dönüşüm projesi olarak gördüklerini ifade eden Yıldırım, “Tüketen değil, üreten olmak için önemli bir fırsat. Burada herkese ufak hesapları bırakarak bu projede yer almalarını tavsiye ediyorum.” şeklinde konuştu.

SİBER GÜVENLİK ÇOK ÖNEMLİ

İnternet medyasını ilgilendiren, 5651 sayılı yasadaki çalışmaların hızlandığını, siber güvenlik konusunun daha fazla aciliyet arz eder hale geldiğini belirten Yıldırım, kürsüden BTK Başkanı Acarer’e seslenerek, “Siber güvenlik tatbikatı yapıyoruz dediğiniz zaman, saldırılar da daha çok artıyor. Dikkatli olmak lazım.” dedi. Yıldırım, “Bu konuda planlı ve koordineli bir çalışma yapmak ve her kurumun kendi tedbirlerini kendisinin alması gerekir. Kimse bu konuyla tek başına mücadele edemez. Biz bu konudaki birlikteliği oluşturmaya ve koordinasyonu sağlamakta kararlıyız.” şeklinde konuştu.

SOSYAL SORUMLULUK ŞART

Türkiye’de, kadın internet kullanıcısının çoğaldığını kaydeden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Bölgesel uçurumu da kapatmak en önemli görevlerimiz arasında. Gerek sosyal gerek iş hayatında kadının yerini genişletmek için bir yandan yasal çalışmalar bir yandan da sosyal sorumluluk projeleri dikkat çekiyor. ‘Haydi Kızlar Okula Kampanyası’ çerçevesinde kız çocuklarındaki okuma yazma oranı arttı” diye konuştu. Avea CEO’su Erkan Akdemir, Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt ve Türksat CEO’su Özkan Dalbay’ın katıldığı ortak panelde “Sektörün Liderlerinden Bilgi ve İletişimde Kadının Akıl Terine Bakış” konuşuldu. Panelin moderatörlüğü BTK Kurul Üyesi Galip Zerey tarafından yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir