Shadow

İyimserlik kazandı

İnternette kullanılan kelimeleri tahlil eden Semanticum’a göre 2017’de sosyal medyada en çok kullanılan Türkçe kelimeler ‘Türkiye’, ‘büyük’ ve ‘devam’ olarak sıralandı. Veriler, bu sene internetteki konuşmaların yüksek oranda iyimser ifadeler içerdiğini gösterdi.

MELİH BAYRAM DEDE

İnternette kullanılan 10 bine yakın kelime ve kelime grubunu inceleyen Semanticum, yılın en çok konuşulan kelimelerini ortaya çıkardı. Veriler, 2017 yılında online konuşmaların yüksek oranda iyimser ifadeler içerdiğini gösteriyor. Türkiye’deki internet kullanıcılarının kendini ifade için öncelikli iletişim usulü hâline gelen sosyal medya, toplumun nabzını tutmak için bir atıf noktası oluşturuyor.

BİNLERCE KAYNAK TARANDI

Related Digital Group çatısı altında gelişmiş sosyal medya takip ve idare hizmetleri sunan Semanticum, Türkçe içerikli 3 milyonun üzerinde kaynak, 7 binden fazla haber sitesi ve 30 ayrı sosyal medya platformu üzerinde gerçekleştirdiği tahliller sonucunda 2017 yılının en çok konuşulan kelimelerinin birbiriyle ilişkisini ortaya çıkardı.

GÜNDE 6,7 MİLYON VERİ

Yıl boyunca 9.618 kelime grubunu, 5.703 bölge üzerinden takip eden Semanticum, günde ortalama 6,7 milyon veriyi işliyor ve bunun ortalama 3,5 milyonunu saklıyor. Sonuçta ortaya çıkan tabloda 2017 yılında sosyal medyada en çok kullanılan Türkçe kelimeler “Türkiye”, “büyük”, “devam”, “dedi” ve “son” olarak sıralanıyor. En çok konuşulan şehirlerin ilk üç sırasını İstanbul, Ankara ve İzmir oluşturuyor.

MÜSBET İFADELER MENFİDEN DAHA FAZLA KULLANILDI

Sosyal ağlar, forumlar, haber kaynakları, sözlükler, bloglar, video paylaşım platformları ve uygulama mağazalar üzerindeki görüş ve içeriklerin taranması sonucu ortaya çıkan tabloda, 2017 yılı boyunca konuşmaların baskın oranda nötr ifadeler içerdiği görülüyor. Nötr ifadeler görmezden gelindiğinde ise Türkiye’deki kullanıcıların müsbet kelimelere ağırlık verdiği dikkat çekiyor. Semanticum’un paylaştığı 2017 verilerine göre internet kullanıcılarının %60’ı nötr ifadeler kullanırken, %25 olumlu, %15 ise olumsuz kelimelere yer veriyor.

TOPLUMU TANIMAYI SAĞLIYOR

TÜİK verilerine göre Türkiye’de Haziran 2017 itibarıyla 66 milyonu aşkın internet abonesi olduğunu hatırlatan Related Digital Group CEO’su Sedat Kılıç, “Türkiye internet ve sosyal medya yaygınlığı açısından dünyanın öncü ülkeleri arasında yer alıyor. Bu nedenle toplumun nabzını tutmak için internet son derece ideal bir araştırma sahası oluşturuyor. Semanticum’un ortaya koyduğu veriler, gerek siyasi gerek toplumsal açıdan önemli olaylara sahne olan 2017’de Türk internet kullanıcılarının temkinli ve olumlu bir tutum sergilediğini gösteriyor” dedi.

(25 Aralık 2017 tarihinde Yeni Şafak’ta yayınlanmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir