IT’de enerji kullanımı hâlâ çok yüksek

Brocade şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre IT (BT: Bilgi Teknolojileri) ile tesis yöneticileri arasındaki koordinasyon eksikliği, enerji maliyetlerinin düşürülmesinin önüne geçebiliyor. Brocade anket araştırmasından yakın zamanda geçen üst düzey IT karar vericilerinin yaklaşık yüzde 80’i, şirketlerinin toplam IT bütçelerinin çeyreğine yakınını enerji ile ilgili masraflara harcadığı sonucu çıktı. Geçen yıl yapılan benzer anket araştırmasında bu oran yüzde 44’tü.

Maliyet yönetimi alanındaki ilerlemeye rağmen, ankete katılanların yarısından fazlası, faaliyet masraflarının kontrol edilmesi için IT departmanlarının şirketlerinden baskı gördüğünü bildiriyor. Araştırma, bu şirketlerde IT departmanları ile tesis yöneticileri arasındaki koordinasyon eksikliği yüzünden enerji masraflarının düşürülmesinin zor olabileceğini gösteriyor.

Anket sorularını cevaplayanların hemen-hemen yüzde 50’si, şebeke hizmetleri faturaları tesis yöneticilerinin alanına girdiğinden IT donanımlarının kullandığı enerjiyi hiç takip etmedikleri ortaya çıktı. Bu grubun yüzde 60’i ise şirketlerinde IT için enerji kullanımını ölçme süreçlerinin bulunmadığını belirtti.

“Brocade gibi teknoloji tedarikçileri yalnızca bu şirketlere, hedefleri ile süreçleri arasındaki bağlantı eksikliğini anlamalarına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda maliyetleri azaltacak bir şeyler yapma kapasitesine sahiptir” diyen Brocade Bölge Satış Müdürü Khalid Khalil konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Araştırmamıza göre çoğu durumda enerji bütçesi tesis yöneticilerinin elindedir ancak IT departmanları, kendi enerji tüketimlerini ve bu tüketimin şirket toplamındaki etkisini değerlendirmemektedir. Bu zor ekonomik şartlarda maliyet toplamın her kalemi dikkatle incelenirken IT fonksiyonu üzerine düşeni yaparak, artan şebeke hizmetleri faturalarıyla başa çıkmak için tesis yöneticileriyle işbirliği yapmalıdır.”

Daha umut verici bir haber vermek gerekirse, enerji etkinliği, IT donanımları alımında kararı etkileyen kriter olarak artarak önem kazanıyor. Enerji tüketimi ilk beş kriter içinde yer alırken diğer kriterler birlikte çalışabilirlik, performans, fiyat ve marka tanınırlığı. Ancak ankete katılanlar bunun yanı sıra, enerji tasarruflu çözümleri benimseme yolunda aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok önemli engel gördüklerini bildiriyor:

  • Enerji bakımından daha tasarruflu ürünlerinin getirdiği daha yüksek maliyetler;
  • Sürdürülebilir çözüm eksikliği;
  • Yönetim gayreti yada desteği eksikliği.

“Biz bu araştırmayı 2008’de yaparken ‘Yeşil IT’ pazarlama ‘yutturmacası’ olarak görülmekteydi fakat bu yılın araştırması gösterildiği üzere şirketler buna stratejik kaygı olarak bakmaktadır” diyen Brocade EMEA Bölgesi Genel Müdür Yardımcısı Ulrich Plechschmidt’in ise görüşleri şöyle:

“Şebeke hizmetleri faturaları artarken ve küresel resesyon sorunlara yol açarken, müşteri ve ortaklarımız, IT ortamlarını optimize etmek ve gereksiz işlem maliyetlerini azaltmak için enerji tasarruflu çözümleri benimseme yollarını aramaktadır. Brocade bu alanda liderdir. Ağ çözümlerimiz, rakiplerimize göre on kat daha az enerji tüketmekte, fiyatlarıysa aynı ve hatta daha düşük olabilmektedir. Bütüncül enerji etkinliği değerlendirme hizmetlerimizle birlikte ise bu çözümler bir şirketin faaliyet giderlerinde ciddi bir fark yaratabilir.”

Araştırmanın metodolojisi

Uzman piyasa araştırmacısı firma Vanson Bourne tarafından yapılan araştırma kapsamında Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Avusturya, İsviçre, BeNeLux ülkeleri, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Norveç, İtalya, İspanya, Türkiye, Dubai ve Kuzey Amerika’dan 1.050 üst düzey IT karar vericisine anket yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir