Shadow

İşte YouTube demokrasisi

İçerdiği bazı videolar nedeniyle mahkemelerce sık sık kapatılan Youtube, içeriğin kullanıcılar tarafından denetlendiği bir tarzı benimsiyor. İşte o tarza ilişkin detaylar!

Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi Youtube yetkilileri, internet kullanıcılarına sesini duyurma, fikirlerini paylaşabilme imkanı sunduklarını belirtiyor ve ‘web’de kullanıcılara kendilerini ifade etme fırsatı sunulurken, bir kullanıcılar şartları ve içerik politikası onaylattıklarını hatırlatıyor.

İçeriği kullanıcı tarafından oluşturulan Youtube, bu şartları kabul etmeden video yüklenemiyor. Bu şartlar gereği, sitedeki içeriğin kontrolü de yine kullanıcılar tarafından yapılıyor. Hakkında fazla şikâyet gelen video yayından kaldırılıyor.

Youtube yetkilileri, sitenin kanunsuz ve uygunsuz içeriği engelleyici net içerik politikalarına sahip olduğunu hatırlatırken, ayrıca yerel yasa koyucular ile de ülkenin kanunlarına aykırı bir durum teşkil eden videolar konusunda, gerekli uygulamaların yapılması için işbirliğine gidilmekte olduğunu belirtiyor.

Sakıncalı videoyu nasıl işaretlersiniz?

  • İçerik kurallarına aykırı videolar videonun altındaki ‘flag’ butonu tıklanarak, kullanıcı tarafından işaretleniyor.
  • ‘Flag’ bölümü tıklandıktan sonra, seçenek penceresinden videonun hangi nedenlerden uygunsuz bulunduğunun sunulan seçeneklerden belirtilmesi gerekiyor.
  • Youtube yetkilileri, bu şekilde uyarı kendilerine ulaştıktan sonra gerekli incelemelerin yapıldığını ve uygunsuz içerikteki videolar yayından kaldırıldığını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir