Shadow

İşte Google’ın telefonu

Google’ın açık kaynaklı mobil işletim sistemi Android ile çalışan ilk cep telefonu T-Mobile G1 adıyla ABD’de satışa çıktı. ‘T-Mobile G1’, ünlü mobil cihazlar üreticisi HTC’nin ‘Dream’ modelinin Android işletim sistemiyle birleşmesinden oluşuyor.

Cihazda, tam dokunmatik 480 × 320 piksel ekran ve klavye, Google Maps Street View, Gmail, Youtube gibi Google ürünlerini de içeren mobil internet deneyimi bulunuyor.

G1 ile birlikte, özel Android uygulamalarının indirilebileceği Android Market ve binlerce MP3’ün satın alınabileceği Amazon MP3 Store desteği de geliyor.

G1’İN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

T-Mobile G1’de ‘Push’ özelliğine sahip Gmail, mobil tarayıcı olarak ‘Chrome Lite’ bulunuyor. Qualcomm MSM7201A processor at 528MHz. işlemci, HSDPA 1700 / 2100 şebekeleriyle, 4 bant EDGE desteğine sahip telefonda kablosuz internet bağlatısı için Wi-Fi, 3.1 megapiksel kamera var.

T-Mobile G1, 5 saat konuşma, 130 saat bekleme süresine sahip. Word ve PDF dosyaların açabilen cihazda, Exchange desteği bulunmuyor.

AMAÇ İNTERNETTEKİ HER ŞEYİ CEBE TAŞIMAK

Google CEO’su Eric Schmidt, ‘İnsanların internette kullandığı tüm özelliklerin cep telefonunda da kullanılabileceği bir platform oluşturmaya çalışıyoruz’ diyor.

Cihaz, ABD’de T-Mobile perakende dükkanlarında ve online olarak, 179 dolara satılıyor. Cihazla birlikte T-Mobile’ın aylık 25 ya da 35 dolarlık sınırsız data planı satın alınabiliyor.

EN ÇOK iPHONE ETKİLENECEK

Google, Android adlı cep telefonu yazılımıyla şu anda satış rekorları kıran Apple iPhone’un tahtına göz dikmiş durumda.

Bunu, Android işletim sistemi kullanan G1’in iPhone’dan 20 dolar daha ucuza piyasaya sunmasından anlamak mümkün.

Avrupa ülkelerinde 2009 yılında piyasaya çıkması beklenen telefonun Türkiye’ye ne zaman geleceği ise henüz belli değil.

G1-iPHONE KARŞILAŞTIRMASI:

G1 ile iPhone 3G’nin teknik olarak karşılaştırmasında ise karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor. G1’in ağırlığı 158 gram, iPhone’un ise 133 gram. Batarya ömrü G1’de 5 saat konuşma, 130 saat bekleme iken, iPhone’da bu süre 5 saat konuşma 300 saat bekleme olarak karşımıza çıkıyor.

İlginizi çekebilir:  Video paylaşımının yeni adresi: YurOn

Ağırlık ve bekleme süresi konusunda iPhone’un galip geldiğini vurguladıktan sonra, sıra geldi ekran boyutlarına. Yine ekran boyutunda da iPhone daha üstün gözüküyor. G1’de ekran boyutu 3.2 inç iken, iPhone 3.5 inçlik ekranıyla fark yaratıyor.

Kamerada ise, 2 Megapiksellik kameraya sahip olan iPhone, 3.1 megapiksellik G1’in gölgesinde kalıyor.

Depolama kapasitesi konusundaysa, G1 sınıfta kalıyor. 2 GB depolama kapasitesine sahip olan G1’de kapasite 8 GB’a kadar genişletilebiliyor. iPhone ise 8 GB veya 16 GB depolama seçenekleri ile bu alanda G1’i gölgede bırakıyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir