İşte geleceğin bilişimcileri

Geleceğin web ve afiş tasarımcıları, bilgisayar programcıları ve çizgi film ustaları Fatih Koleji Beykent Kampüsü’nde yapılan 5. e-Dream Animasyon, Web Tasarım, Afiş ve Programlama Yarışması’nda buluştu.

Yeni nesillere teknolojiyi kullanma becerisi kazandırmak ve teşvik etmek için düzenlenen e-Dream Animasyon, Web Tasarım, Afiş ve Programlama Yarışması bu yıl beşinci kez düzenlendi. Milli Eğitim Bakanlığı, Fatih Koleji ve Gold Bilgisayar işbirliğiyle düzenlenen ve ilköğretim ve lise öğrencilerinin yarıştığı ve ulusal düzeyde gerçekleşen yarışma; ilköğretim öğrencileri için web sayfası, animasyon, afiş tasarımı, liseler için programcılık, web sayfası tasarımı, animasyon tasarımı ve afiş tasarımı olmak üzere altı kategoride gerçekleşti. 49 ilden 1853 proje arasından seçilen 125 proje finalde kıyasıya yarıştı.

BİLGİ TOPLUMUNA VURGU

Jürinin değerlendirme süreci sonunda, rehber öğretmenleri eşliğinde Türkiye’nin dört bir yanındaki okullardan yarışmaya katılmak gelen öğrenciler sonuçların açıklanmasını heyecanla bekledi. Ödül töreninde konuşan Fatih Eğitim Kurumları Genel Müdürü İsak Şahin, ‘Bilgi Toplumu’ kavramına değindi. Bilgiyi sadece üreten değil, aynı zamanda kullanan toplumların her devirde başarılı olduğuna değinen Şahin, bu tür organizasyonların bilgi çağında bilgi toplumu olma yolunda önemli birer adım olduğunu söyledi.

İŞTE YARIŞMANIN BİRİNCİLERİ

İlköğretim Afiş Tasarımı kategorisinde, yarışmaya Ağrı’dan katılan Ayşegül Baki, “Savaş varken barışın resmini çizemiyorum” konulu afiş tasarımıyla, İlköğretim Web Tasarımı kategorisinde, İzmir’den yarışmaya katılan Alperen Balık “Sağlıklı Beslenme” adlı animasyonuyla, İlköğretim Animasyon kategorisinde, İstanbul’dan yarışmaya katılan Mehmet Ali Ateş, “Hayallerimizi Yıkmayın” adlı animasyonuyla, Lise Web Tasarımı kategorisinde, Muğladan yarışmaya katılan Adnan Dikmen Çanakkale Savaşı’nı anlatan web tasarımıyla, Lise animasyon kategorisinde, Samsun’dan yarışmaya katılan Edanur Tekcan, Ankoraları anlatan animasyonuyla, Lise afiş Tasarımı kategorisinde, Niğde’den yarışmaya katılan Mustafa Tarım, Dünya Barışı adlı afiş tasarımıyla, Lise Programlama kategorisinde ise Çanakkale’den yarışmaya katılan Eşref Küçüktorun altın madalyanın sahibi oldular. Yarışmada altın madalya kazanan öğrencilere, laptop, fotoğraf makinesi, web kamera ve cep telefonu, gümüş madalya alanlara, TTNET 1 yıllık internet kullanımı ve Vitamin programı, bronz madalya alanlara ise TTNET internet kullanım paketi hediye edildi.

EN İYİ BİLİŞİM HABERİ ÖDÜLÜ YENİ ŞAFAK’A

Fatih Koleji tarafından düzenlenen 2009 e-Dream Basın Bilişim Ödülleri’nde Yeni Şafak gazetesi teknoloji editörü Melih Bayram Dede, “Turkcell’den bedava Galata Köprüsü” haberiyle en iyi ‘Bilişim Haberi’ kategorisinde ödüle layık görüldü. 2009 e-Dream Basın Bilişim Ödülleri’nde en iyi ‘Bilişim Televizyon Programı’ dalında Samanyolu Haber TV’de yayınlanan ve Musa Savaş’ın yapımcılığını üstlendiği Bilişim Dünyası’na, en iyi ‘Haber Sitesi’ dalında sabah.com.tr’ye, ‘Bilişim Özel Ödülü’ ise, internetin Türkiye’de yaygınlaşmasına katkıları nedeniyle TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz’a verildi. 2009 e-Dream Basın Bilişim Ödülleri, 5. E-Dream Bilgisayar Animasyon, Web Tasarım, Afiş ve Programlama Yarışması kapsamında veriliyor.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir