İşte bilişim yalanları

Türkiye’de bilişim alanındaki bilgi kirliliği ve dezenformasyonun haddi hesabı yok. İşte son bir haftada topluma ‘yutturulan’ bilişim yalanları:

1-Kendini ‘Türkiye’nin amiral gemisi’ olarak tanımlayan bir büyük gazetemiz, ‘PlayStation 3 Türk karaborsasında’ diye haber yapıyor. Karaborsa diye söz edilen yer, bu gazetemizin sahip olduğu grubun satın almaya çalıştığı ve alamadığı Türkiye’nin en büyük açık arttırma sitesi Gittigidiyor.com… Yani bu gazetemiz konuyu karaborsadan açmışken, kendi gruplarına ait olan açık arttırma sitesi Hemalhemsat.com’da daha piyasaya çıkmamış Windows Vista’nın karaborsaya düştüğünü, ne site yöneticilerinin ne de Microsoft Türkiye’nin bu konuda bir şey yapmadığını yazmıyor.

2-Diyarbakır Sur Belediyesi, ‘Kürtçe ilk işletim sistemi geliştirdik’ diye basın toplantısı düzenliyor ve bu iddia hemen hemen tüm gazetelerde hiçbir sorgulamaya tabi tutulmadan aynen yayınlanıyor. Oysa Sur Belediyesi ve Kültür Dil Araştırma ve Geliştirme Derneği tarafından hazırlandığı iddia edilen yazılım, Güney Afrika’da bir sivil toplum örgütü tarafından geliştirilen Ubuntu Linux‘un Kürtçe dil desteği eklenmiş hali. Ubuntu’nun adını bile hiç duymadığımız dillerde onlarca sürümü var. Öte yandan bir söz de, Kürtçe işletim sistemine karşı olanlara: Kürtçe Ubuntu’yla devlet yıkılmaz, merak etmeyin. Hatta Türkçe’nin yanısıra Almanca, İtalyanca ve Hollandaca dillerini destekleyen TÜBİTAK’ın Pardus‘u da Kürtçe dil desteği vererek, ne kadar kuşatıcı olduğunu göstermelidir.

3-Türk basınının ‘süper bilgisayar ligi’ haberlerindeki düştüğü durum da ‘bilişim yalanları’ndan biri. Geçtiğimiz hafta da değindiğimizi gibi, Türkiye’nin ilk kez İTÜ’deki süper bilgisayarlarla ‘Top500’ adlı bu lige 353. sıradan girdiğine dair haberler de yalan. Geçen bir hatfa içinde İTÜ’den önce 1994 yılında süper bilgisayar ligine Türkiye’yi 376. sıradan ilk kez sokan ODTÜ’den de ses çıkmadı. Belki de ODTÜ’nün hedefleri o kadar büyük ki, bu yalanlarla uğraşmaya bile zamanı yok. Sevgili okuyucu; içinde ‘ilk’ geçen her haberden kuşkulan!

4-‘Bilişimi siyasete alet etmek’ diye bir kavram yaratıyorum. Bunun açılışını da ANKA Ajansı’nın canla başla toparlamaya çalıştığı ve ‘Google ve Microsoft Prof. Yayla ile aynı fikirde değil’ başlığıyla abonelerine geçtiği haberle yapıyorum. ‘Vurun Yayla’ya devrinde olduğumuz için, ANKA da basının hemen atlayacağı bir ‘haber’ kotarmış. Google ve Microsoft’u Prof. Yayla ile muhatapmış gibi gösterdikten sonra, ‘Google ansiklopedisi’ diye bir kavram ortaya atmış. Oysa Google’ın ansiklopedisi yok. Google, bilgi deposu değildir; sadece internetteki sitelerde bulunan bilgileri indeksler ve size gösterir. Google’dan ulaştığınız bilgileri ‘Google’ın fikri böyle’ diye sunarsanız ya art niyetlisiniz ya da bilgisiz!

Melih Bayram Dede, Yeni Şafak, 27.11.2006.

4 Comments

  • […] Geçen ‘İşte bilişim yalanları’ başlıklı yazımızda, Doğan Grubu’nun sahibi olduğu Hemalhemsat.com’da daha piyasaya çıkmamış olan Windows Vista’nın korsan kopyalarını satılmakta olduğundan söz etmiştik. Hafta içinde şirket yetkilileri, sitede gerekli düzenlemelerin yapıldığını ve bir üye tarafından verilen sözkonusu satış ilânının derhal kapatıldığını açıkladı. Hemalhemsat.com yetkilileri, buna ek olarak, bir daha böyle bir ilanın açılmaması için Microsoft?tan bir liste talep edildiğini ve bu liste ile piyasada olan ve çıkacak olan Microsoft ürünlerinin, hergün açılan ilanlar arasında olup olmadığının kontrolüne başlandığını bildirdi. […]

  • […] Diyarbakır Sur Belediyesi’nin belediye bilgisayarlarında Kürtçe dil desteği eklenmiş Ubuntu Linux işletim sistemi kullanmaya başlaması tartışmalara yol açmıştı. Ubuntu Güney Afrika‘da bir sivil toplum kuruluşu tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir işletim sistemi. Ubuntu’nun Kürtçe dil desteği olan sürümü, Sur Belde Belediyesi ile Dil Araştırma ve Geliştirme Derneği’nin çabalarıyla belediyede kullanılmaya başlanmıştı. Ubuntu’nun Kürtçe’nin yanısıra onlarca dilde versiyonu bulunuyor. Yazılımla ilgili tanıtım toplantısına, ABD’li yazılım uzmanı Rainer Heider de katılmış ve Ubuntu’nun ne olduğunu anlatmıştı. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir