İş dünyasında Pozitix ayrımcılık başladı

Türkiye’de grup alışveriş ve özel alışveriş modeliyle çalışan şirketlerde hızlı bir artış gözlemliyorum. Bu girişimlerden biri de özel alışveriş kulübü kavramını bir adım ileriye taşıyan ve kurumsal bazda özel alışveriş fırsatları sunan Pozitix.com.

Davet veya referans yoluyla ücretsiz üye olunabilen Pozitix.com’da firmalar, iş adamları ve iş kadınları seyahat hizmetlerinden finansal çözümlere, ticari gayrimenkulden ofis mobilyalarına, elektronik cihazlardan lojistiğe kadar uzanan ürün ve hizmetlerden yüzde 70’e varan indirimlerle yararlanma fırsatı yakalıyor.

Üyelerine 40 farklı ürün ve hizmet kategorisinde yüzde 70’e varan indirimler sunan Pozitix.com’un 11 Ekim 2010 tarihinde başlayacak ilk kampanya döneminde AirFrance-KLM, FedEx ve Xerox gibi toplam ciro büyüklüğü 67 milyar doları aşan 18 güçlü marka katılıyor.

Pozitix.com özel alışveriş (private shopping) kavramını bir adım ileriye taşıyor. Pozitix.com’un üyeleri kampanya dönemlerinde limitli sayıda ürünü indirimli olarak satın alma fırsatı yakalarken birçok özel hizmetten ücret ödemeden yararlanabiliyor.

Örneğin, Pozitix.com üyeleri bir yandan Muji kampanyasına katılarak indirimli ofis ürünlerini anında satın alırken diğer yandan hiçbir ücret ödemeden TeleTrade’den finansal danışmanlık hizmeti alabiliyor veya AirFrance’ın kurumsal programı BlueBiz’e ücretsiz kayıt olup uçak bileti kazanma şansı yakalayabiliyor.

Pozitix.com, Guru Ltd. Şti.’nin yatırımıyla 12 aylık planlama, yazılım ve tasarım çalışması sonrasında tamamlanmış bir proje. Pozitix.com kurucuları arasında medya sektörü kökenli Tolga Tuna ve Çiğdem Algün bulunuyor.

Türkiye’de e-ticaret pazarının büyüklüğü 800 milyon TL’yi aştı. Kullanıcı sayısı 28 milyon kişi. 2012’de pazarın 6 milyar TL’yi aşması bekleniyor. Türkiye’de 1.8 milyon kişi özel alışveriş kulüplerinin üyesi.

2010’un ilk yarısında özel alışveriş sistemleri pazarı global ölçekte 19 milyar doları buldu.  Altimeter Group araştırmasına göre ABD’nin en büyük 135 perakende ve FMCG firmasının yüzde 86?sı 2011 yılı için sosyal ticaret stratejisi geliştiriyor. Dünya genelinde uluslararası firmaların % 58’i sosyal mecraları kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir