İran’da siber saldırı alarmı

İran seçimlerine karşı bir defaya mahsus düzenlenen sanal protesto, web sitelerini çevrimdışı bıraktı. btnet.com.tr‘nin haberine göre, Pazartesi günü İran haber ajanslarına, Başbakan Mahmud Ahmedinejad ve İran’ın dini lideri Ayetulah Ali Hamaney’e ait web siteleri, eylemciler bu web sitelerinin yarattığı trafiği sınırlandırmak için hükümet tarafından tasarlanan cihazlara karşı çıktıktan sonra; çalışmaz duruma getirildi. 2007’de Estonya ve 2008’de Gürcistan’da gerçekleşen ve DoS atak olarak bilinen bu tip ataklar; son zamanlarda standart bir siyasi protesto malzemesi haline geldi.

Eylemciler, hükümet yandaşı olmayan protestocuları hükümetin sayfasını bloke etmek için Pagereboot.com gibi otomatik web sayfası yenileme aletleri kullanmaya yönlendirdi. Ayrıca çeşitli DoS cihazları da geliştirildi. BWReaper adı verilen DoS uygulaması, İran’ın spor tartışma forumlarından birine gönderildi. Diğerleri Twitter ve bloglar üzerinden ilerletildi. Şu an saldırıya uğramış 12 web sitesi var. Bunların içindei haber ajansları, Dış İlişkiler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı ve Milli Güvenlik web siteleri bulunuyor.

Bu ataklara cevap olarak, devlet desteği alan bir İran Haber sitesi Fars News; anlık mesaj uygulaması aracılığıyla saldırıyı protesto yanlısı web sitelerine geri yönlendiren küçük bir web kodu ekledi. Bu bloklamaların tek taraflı olmadığını da belirtmek gerekiyor. Geçen ay İran, seçimlerde hükümete karşı adayları desteklediklerini belirtmek istedikleri için, ülke vatandaşlarının Facebook sosyal ağ servisini kullanmasını yasakladı. BBC uydu servisi de engellendi. Bazı İranlı kullanıcıların ulaşamadığı Twitter ise, buna rağmen protestolara büyük bir kaynak oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir