Shadow

İnternetteki izlerinizi silmenin püf noktaları

Herhangi bir nedenle internetteki izlerinizi silme ihtiyacını duydunuz ve bugüne kadar üye olduğunuz servislerin hesaplarını kapatmak ve internet aramalarında adınız geçen sayfaları tek tek kaldırmak gözünüzde büyüyorsa, endişe etmeyin; bunun pratik yolları var.

silme

MELİH BAYRAM DEDE

Çoğumuz internette farklı sosyal medya ve internet sitelerine üyeyiz. Üye olduğumuz sitelerden tutun da adımızın çeşitli nedenlerle geçtiği internet servislerindeki içerikler, ileride bizim için sorun olmaya başlayabilir. Örneğin öğrencilik yıllarındaki sosyal medya paylaşımları, okul bittikten sonra iş arayışına geçtiğinizde iş görüşmelerinde karşınıza konulabilir. Örnekleri çoğaltmak mümkün? Gelin şimdi internetteki izlerinizi silmeye karar verdiğinizde neler yapabileceğinize birlikte bakalım.

Hesaplarınızı kapatmakla başlayabilirsiniz

Her şeyden önce, kendi rızanızla üye olduğunu bütün sosyal medya sitelerine tek tek girerek hesaplarınızı kapatmakla işe başlayabilirsiniz. Bu noktada birçok sosyal medya kuruluşu ve internet sitesi, üyelik dondurma ve silme konusunda belli bir politikaya sahipse de her zaman istediğiniz kadar kolayca bunu gerçekleştiremeyeceğinizi göreceksiniz.

Silinen bilgilerin tekrar çıkma riski her zaman var

Üyeliğinizi sildiğini beyan etse bile bu servisler, başlangıçta sizin üye olurken okumadan onay verdiğiniz üyelik sözleşmesine dayanarak verilerinizi hâlâ sunucularında tutmaya ve işlemeye devam edebilir. Bu nedenle üyeliğinizi sildiklerini ifade eden servislerde bilgilerinizin çıkıp çıkmadığını yine de arada bir kontrol etmekte yarar var.

Sık sık arama sonuçlarını kontrol edin

Acı bir gerçeği hemen vurgulamalıyım; internete giriş kolay çıkış zordur. Özetle; hesaplarınızı kapatsanız bile tamamen internetten çıktığınızı düşünmemenizi öneririm. Bu noktada yapabileceğiniz tek ve belki de en doğru şey, internetteki izlerinizi sık sık kontrol ederek, mininize etmenin yollarını aramak olmalı. Bunun için Google Alerts’i kullanabilir ve adınız internette geçtikçe e-posta ile bildirim alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Nesnelerin İnterneti için güç birliği

Ücretli servislerden yararlanabilirsiniz

İnternetteki izlerinizi silmek için hizmet veren ücretli servisler de var. Bunlar arasında en öne çıkanı DeleteMe adlı şirket. joindeleteme.com adresinden ulaşılan servis ücretli olarak hakkınızdaki tüm özel bilgileri üç ay içinde internet aramalarından kaldırmayı vadediyor. İsim, adres, yaş, telefon numarası, e-posta adresi ve evinizin fotoğrafları gibi kişisel bilgileriniz bunlara örnek gösterilebilir. Ancak bu site bile tam anlamıyla izlerinizi silmek için yeterli olmayacaktır.

Diyalog kurmak sonuç almanızı kolaylaştırır

Kişisel bilgilerinizin kaldırılması için web siteleriyle temasa geçmek de başka bir metot. Bunun için sitelerin iletişim bölümlerinde yer alan mesaj forumlarından ya da e-posta hesaplarından uygun bir dille talebinizi dile getirmeniz yararlı olacaktır. Bu talebinizi kendi açınızdan ikna edici bir şekilde gerekçelendirdiğinizde çözüm şansı her zaman daha yüksektir. İletişim bilgileri yer almayan sitelerin yöneticilerini bulmak için whois.com adresinde sorgulama yapabilirsiniz.

Google’da başvuru için iki önemli adres

Kendi çabanızla yapabilecekleriniz arasında Google’a başvurmak önemli adımlardan biri. Google servislerinin hepsinden bilgilerinizin silinmesi için buradan başvuruda bulunabilirsiniz. Arama sonuçlarından adınızın kaldırılması içinse, Google’a bağlantı kaldırma isteğinizi buradan gönderebilirsiniz. Ancak Google’ın taleplerinizi yerine getireceğinin bir garantisi yok. Tüm bunlardan da sonuç alamadıysanız ve sizi çok fazla rahatsız eden içerik varsa, bir avukat ya da bu iş için faaliyet gösteren hukuk bürolarından biriyle anlaşarak yasal olarak başvuru yapmanız gerekebilir.

E-Posta adresinizi en sona bırakın

Son olarak tüm bu işlemleriniz süresince e-posta adresinizi açık tutmayı unutmayın. İçerik silme taleplerinizin takibinde ve yazışmalarda e-posta adresine her zaman ihtiyacınız olacak. E-Posta adresinize veda etmeyi düşünecek kadar temizlikte kararlı olsanız bile, en son kapatacağınız şey e-posta adresiniz olmalı.

Aidatsız alarm sistemi | Yale Sync Akıllı Ev Alarmı incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir