Shadow

İnternette en çok zaman öldüren ülke Türkiye!

Araştırma şirketi comScore‘un verilerine göre, internet başında geçirilen saatler açısından Türkiye, 32 saat ile ve büyük bir farkla birinci oldu. Araştırmada ilk üç sırada 29 saat ile İngiltere ve 28 saatle Fransa yer aldı.

İnternet kullanıcısı sayısı açısından Avrupa’da yedinci sırada yer alan Türkiye’de Nisan ayında 15 yaşın üzerinde 17.8 milyon insanın internetten yararlandığı tespit edildi.

Araştırmaya göre, Avrupa’da en çok internet kullanıcısı olan ülke, 40 milyon ile Almanya. Almanya’yı 36.8 milyon ile İngiltere, 36.3 milyon ile Fransa izliyor. Rusya 31.3 milyon kullanıcı ile dördüncü, İtalya 21.2 milyon ile beşinci, İspanya da 18.6 milyon ile altıncı sırada yer alıyor.

Bu arada, girilen sayfaların sayısı açısından da Türkiye, ortalama 3 bin 44 sayfa ile önde görülüyor. Nisan ayında sonra girilen sayfa sayısı açısından Türkiye’den 2 bin 971 ile Fransa, 2 bin 777 ile Finlandiya geliyor.

İnternet cafeler ve mobil telefonlardan internet kullanımının dikkate alınmadığı araştırmayı gerçekleştiren comScore Avrupa Genel Müdürü Mike Read ise bu konuda yaptığı açıklamada “Türkiye’deki on line kullanıcıları, hem kişi başına süre, hem de kişi başına girilen sayfalar açısından diğer Avrupa ülkelerini çok üzerinde” dedi.

Mike Read, Türkiye’nin önde olmasında sosyalleşme ve eğlence sitelerinin kullanımının çok etkili bir faktör olduğuna dikkat çekerken bunun yarattığı çok iyi pazarlama ve reklam olanaklarının altını çizdi.

Bu arada, Türk internet kullanıcıları, en çok Google’a giriyor. Nisan ayında Türkiye’de 16 milyondan fazla kullanıcı, Google’a bağlandı. İkinci ve üçüncü sıralarda ise 15.5 milyon ile Microsoft siteleri ve 12.8 milyon ile Facebook bulunuyor. Bu arada, Ekolay ve Fanatik sahibi DOL, 10.1 milyon ile dördüncü oldu.

3 Comments

  • cemal tanerNo Gravatar

    Ayrıca bir çok kullanıcının ana sayfası Google olduğu için Google en çok girilen sayfa. Bir çok arkadaşımdan biliyorum. Adres çubuğuna http://www.meb.gov.tr yazmak yerine Google da meb yazıp açılan ilk arama sonucuna tıklıyorlar. Google olmasaydı nasıl internette gezineceklerdi bilmiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir