İnterneti ne için kullanıyoruz?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’na göre, internet kullanan bireylerin yüzde 72.4’ü e-posta göndermek-almak, yüzde 70’i gazete ya da dergi okumak için interneti kullandı. Benzer araştırmalarda her şeye rağmen, internette e-posta kullanımı ilk sırada yer alıyor.

2009 yılı Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilen araştırmada hanelerin internet erişimine sahip olma oranı ise yüzde 30 olarak çıkmış. İnternetin evlere girmesi açısından rakamsal bir yükseliş gözlense de, yine de bu rakamın pek de tatminkâr olmadığını sanırım söylemeye bile gerek yok.

Bu arada araştırmada, internet erişimine sahip olmayan hanelere, neden internetin evlerinde bulunmadığı da sorulmuş. İnternet erişimi olmayan hanelerin yüzde 30.1’inin “internet kullanmaya ihtiyaç duymuyorum” şeklinde cevap vermesi ise oldukça şaşırtıcı.

Araştırmada Türkiye’de kullanılan en yaygın internet bağlantı türünün yüzde 85.6 ile ADSL olduğu ortaya çıkmış. İnternet kullanıcılarının profiline bakıldığında ise, her zamanki gibi erkeklerin ezici üstünlüğü devam ediyor. 16-74 yaş grubunda internet kullanım oranları erkeklerde yüzde 50.5 ve yüzde 48.6, kadınlarda yüzde 30 ve yüzde 28 olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir