Shadow

İnternet daha hızlı daha yasaklı

TİEV Başkanı Yusuf Andiç, Türkiye’de internetin önceki yıllara kıyasla çok daha hızlı, ancak bir o kadar da yasaklı durumda olduğunu görüşünde.

Tüm İnternet Evleri (TİEV) Başkanı Yusuf Andiç, Türkiye’de internetin önceki yıllara kıyasla çok daha hızlı, ancak bir o kadar da yasaklı durumda olduğunu söyledi. Andiç, Türkiye internetinin 12 Nisanda 15. yılını doldurduğunu ve 7-20 Nisan arasında 11’incisi kutlanan İnternet Haftası’nın, toplumda internet kültürünü yaymayı, internet bilinci oluşturmayı, interneti tanıtmayı ve büyütmeyi amaçladığını belirtti.
Hafta’nın aynı zamanda internetin sorunları ve çözüm yollarını tartışmak ve interneti Türkiye gündemine yerleştirmeyi hedeflediğini, bu yıl doğum günü pastalarını 12 Nisanda Diyarbakır’da keseceklerini ifade eden Andiç, şöyle konuştu:

?İnternetimiz önceki yıllara kıyasla çok daha hızlı ancak bir o kadar da yasaklı durumda. Geçtiğimiz yıl çıkarılan 5651 sayılı kanun, suçluyu cezalandırmaktan çok masum insanları mağdur ediyor. Hepimizin yakından takip ettiği site kapatma vakaları öyle bir hal aldı ki suçlunun cezalandırılmasından çok kendimizi cezalandırır olduk. Özellikle dünyanın en büyük video paylaşım sitesi ‘www.youtube.com’un geçtiğimiz ay 15 gün gibi uzun bir süre kapalı kalması da gelecek açısından bizleri karamsarlığa sevk etti, endişeliyiz. Toplumu bir yandan bilgi çağına yükseltmeye çalışırken bir yandan da bu sorunlar gündemi meşgul ediyor. Anlayamadığımız interneti de kendimize benzettik.?

Andiç, internetin son günlerde anlayamadıkları şekilde faydalarının bir kenara itildiği, sadece zararları ön plana çıkarılan bir alan olarak gösterilmeye çalışıldığını bildirdi.

Yusuf Andiç, internetin suçla özdeşleştirildiğini, ancak internetin, devletin şeffaflaşmasından, kamuoyunun haber alma hakkına, kişilerin düşünce ve ifade özgürlüğünü gerçek anlamda yaşanmasına kadar toplumsal birçok faydası bulunduğunu belirtti.

İnternetin gerek kişilerin gerekse de kurum ve kuruluşların iş ve işlemlerine getirdiği kolaylık ve hız ile yaşantımızı inanılmaz kolaylaştırdığını bildiren Andiç, şunları anlattı:

?Gülün nasıl dikenleri varsa, internetin de can sıkan, toplumu yaralayan yönleri elbette olabiliyor. Ancak, bu can sıkıcı, zararlı etkiler, faydalarının yanında önemsiz sayılacak kadar az. Buna karşın az olan bu zararlı etkilerin yaygınlaşmaması, en aza indirilmesi için gerek ulusal gerekse de uluslararası önlemlerin alınması gerekir. Bu bağlamda başta çocuk pornografisi olmak üzere, İnternet ortamında özellikle çocuklarımızı etkileyecek içeriklerden çocuklarımızın korunması için her türlü tedbirin alınması bir zorunluluktur.? Yusuf Andiç, internetin çok boyutlu, karmaşık, çok uluslu ve çok hızlı değişen bir yapı ve iletişim, eğlence, eğitim, çalışma, ticaret, hizmet ve yayın ortamı olduğunu belirtti.

İnternetin bu çok yönlü özellikleri dikkate alınmadan, sadece basın yayın aracı olarak ele alınması ve buna göre düzenleme yapılmasının çok büyük bir hata olduğunu savunan Andiç, bu nedenle internetle ilgili düzenlemeler yapılmadan önce internetin çok daha iyi anlaşılması, çok yönlü özelliklerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir