Shadow

İnternet canavarı erkek

Türkiye’de teknolojiyi en verimli kullanan ve ‘süper uzman’ olarak nitelendirilen ‘internet canavarları’nın yüzde 71’inin erkek olduğu ortaya çıktı. Yarısına yakını 15-24 yaş arasında olan ‘internet canavarları’ eğitimli ve genelde de bekâr!

Telefon, radyo, televizyon yerine interneti kullanan ve ‘süper uzman’ olarak nitelendirilen ‘internet canavarları’nın yüzde 71’i erkek. İnternet en verimli olarak kullanan ‘İnternet canavarları’nın yarısına yakını 15-24 yaş aralığındaki gençlerden oluşuyor. Bu gruba girenlerin çoğu bekâr ve eğitim seviyeleri yüksek. Araştırmaya katılan örneklerin yüzde 15’i yükseköğrenim almış olmasına karşın, ‘internet canavarları’nın yüzde 35’i yükseköğrenime sahip.

Türkiye de dahil dünya çapında 25 ülkede yürütülen Ericsson Consumer Lab araştırması, Türkiye’de her 100 kişiden 97’sinin günde bir kere cep telefonu ile konuştuğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre Türkiye’de cep telefonu kullanıcılarının yüzde 63’ü günde en az bir SMS gönderiyor ve günde ortalama altı SMS iletiliyor. Araştırma Türkiye’de bilişim hizmetlerine ilginin birçok dünya ülkesinin önünde olmasına karşın kullanım oranının en düşük seviyelerde olduğunu gösterdi.

Ericsson Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş, “Araştırma katılımcıların mobil geniş bant internete ilgisinin yüzde 65 düzeyinde olduğunu gösterdi. Aynı zamanda mobil internetin sadece cep telefonlarıyla değil, dizüstü bilgisayarlar aracılığıyla kullanılabileceği bilgisinin yüksek olması bizi sevindirdi. Katılımcıların yüzde 79’u her yerden internete giriş şansı verdiği için yüzde 41’i de sabit hatta gerek olmadığı için mobil bant interneti kullanacağını belirtti” dedi.

Kulabaş araştırmanın diğer sonuçlarını şu başlıklar altında açıkladı:

  • Türkiye, araştırmaya dahil olan 25 ülke arasında, teknolojiye yoğun ilgi duyan 8 ülkeden biri. Türkiye, bu sekiz ülkeden Hindistan, Güney Afrika, Mısır ve Brezilya ile birlikte, teknolojiyi iyi bir şekilde kullanmak konusunda düşük seviyede yer alıyor.
  • Türkiye’de “teknolojiden çekiniyorum” diyenlerin oranı sadece yüzde 8. Her yüz kişiden 54’ü yanında anlayan biri olursa kendini güvende hissediyor ve temel alanlarda başarılı olabileceğine inanıyor.
  • 2006 araştırmasıyla karşılaştırıldığında dizüstü bilgisayara sahip olma oranı yüzde 8’den, yüzde 22’e; yüksek hızlı internet bağlantısı ise yüzde 19’dan, yüzde 47’ye çıkmış durumda. Uydu anteni, yüzde 74, DVD oynatıcı yüzde 60 ve dijital kamera yüzde 30 sahip olma yüzdeleri de yaklaşık olarak ikiye katlanmış durumda.
  • Araştırmaya katılanların yüzde 77’sinin hem ev, hem de cep telefonu var. Yalnızca cep telefonu kullananların oranı yüzde 20.
  • Cep telefonunuzu en çok nerede kullanıyorsunuz sorusunun cevabı yüzde 43 ile ev. Bu oranda 2006’ya göre yüzde 3’lük bir düşüş var.
  • Evde de cep telefonu kullanırım diyenlerin yüzde 75’i sebep olarak cepten cebi aramayı gösteriyor. Diğer nedenler sırayla daha ucuz olması, alışkanlık, rehberin cep telefonunda kayıtlı olması ve mahremiyet.
Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  HP'de işçi çıkarmalar başladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir