Shadow

İnternet altyapısı SOS veriyor

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi Deloitte Tohmatsu Touche’nin (DTT) raporuna göre, internet trafiğindeki hızlı artış 2007’de internet omurgalarından bazılarını altüst edebilir.
Ancak buna rağmen telekom şirketleri veya internet servis sağlayıcısı (ISP) şirketler, bu sorunun aşılması için gereken yatırımı yapmak konusunda istekli değiller. Dünyadaki 5 bin üst düzey yöneticiyle yapılan araştırmaya göre, 2006’da 1 milyar rakamını aşan internet kullanıcılarının toplam nüfusunun 2007 boyunca artmaya devam etmesi bekleniyor.
Rapora göre, bilgisayar gerektirmeden internete doğrudan giren e-posta cihazları ve medya oynatıcıları gibi küçük, basit ve ucuz cihazlar internet kullanımında önemli bir büyüme başlatacak. Teknoloji şirketleri internet radyo alıcıları, alışveriş terminalleri, el ansiklopedileri ve dijital mesajlaşma cihazları gibi, PC’lerin maliyet ve karmaşıklığından uzak araçlarda fırsatlar yakalayabilir.
Raporda “Geniş bant çılgınlığına rağmen, asıl kâr, kolay indirilebilen en küçük dosyalara ve en dar bant genişliğine dayanan SMS mesajları ve cep telefonu melodileri gibi hizmetlerden gelecek. Ücreti ortalama 20 cent olan SMS mesajlarının 1 megabaytı 1,400 dolar, film satışları ise megabayt başına ancak 13 centlik bir gelir üretiyor. Küresel cep telefonu melodisi pazarı da 4,5 milyar dolarla tüm dijital müzik pazarından daha fazla gelir üretiyor.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir