Shadow

Intel, Motorola ve Lenovo ile akıllı telefon işine giriyor

Intel’in mobil cihazlar için tasarlanan ilk işlemcisi Android işletim sistemi ile çalışan Motorola ve Lenovo marka akıllı telefonlarda kullanılacak. Medfield adlı mobil çip işlemci şimdiye dek İngiltere merkezli Arm Holdings adlı firmanın hakimiyetindeki mobil telefon pazarına ikinci kez giriş yapmayı deneyecek.

Intel, Motorola ve Lenovo işbirliği Tüketici Elektronik Fuarı’nda (CES) açıklandı. Intel ile Motorola’nın işbirliği Android işletim sisteminin üreticisi Google’ın bu firmayı satın alma sürecinde olması anlamında önemli görülüyor.

Son anlaşma, Intel’in Atom çiplerinin akıllı telefonlarda kullanılmasını sağlamaya yönelik ikinci girişimi. LG, 2010 yılındaki fuarda, benzer bir anlaşma yapıldığını duyurmuş ancak söz konusu telefon üretime geçmemişti.

BBC’nin haberine göre, Intel bu kez, tam net olmasa da telefonların piyasaya sürüleceği tarihleri baştan ilan etti. Açıklamaya göre, Lenovo marka Medfield çipli telefonlar Temmuz ayından önce Çin’de üretilmiş olacak.

Motorola ise Intel işlemcili ilk telefonunu yılın ikinci yarısında piyasaya sürecek ve bu ilk telefonu diğer ürünler takip edecek. Intel çiplerin işlemci gücü ile enerji tüketimi arasında denge kurulmasına yardımcı olarak telefonların pil ömrünü artırması bekleniyor.

Intel’in açıklamasına göre, üretilen deneme modeli, 3G bağlantı üzerinden sekiz saatlik konuşmaya, altı saatlik 1080p çözünürlüğünde video izlemeye ya da beş saat boyunca 3G bağlantı üzerinden internette gezinmeye imkân tanıyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Windows 7 RC'de bizi neler bekliyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir