Shadow

İlk olimpiyatın teknolojik altyapısına Türk damgası

Türkiye’nin olimpiyat düzeyindeki ilk spor organizasyonu EYOF 2011’in teknolojik altyapısını Türk mühendisler kurdu. 290 milyon TL bütçeyle hayata geçen projeyle Cumhuriyet tarihinde Türkiye’de olimpiyat bayrağı ilk olarak Trabzon’da dalgalanacak. Türk mühendislerin bu başarısı Türkiye’nin olimpiyat organize etme yeteneği kazanmasında büyük bir aşama kabul ediliyor.

İnnova Kamu Çözümleri ve İş Geliştirme Yöneticisi Özcan Güler, İnnova Genel Müdürü Ümit Atalay, Trabzon 2011 EYOF Genel Koordinatörü Nihat Doker, EYOF 2011 Proje Yönetimi ve Teknoloji Direktörü Bülent Ulusoy.

Türkiye’de düzenlenecek ilk olimpiyat organizasyonu Trabzon 2011 Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nın (EYOF 2011 Trabzon) bilişim altyapısını Türk Telekom Grubu şirketlerinden İnnova kurdu. Daha önce Erzurum Kış Oyunları’nda görev alan şirket, 23-30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan EYOF 2011 Trabzon’un teknolojik altyapı projesini 290 milyon TL’lik bütçeyle hayata geçirdi. Projeyle Cumhuriyet tarihinde Türkiye’de olimpiyat bayrağı ilk olarak Trabzon’da dalgalanacak. 49 ülkeden 4 bin sporcuya ev sahipliği yapacak Trabzon 2011’in bilişim altyapısının detayları, İnnova Genel Müdürü Ümit Atalay, İnnova Kamu Çözümleri ve İş Geliştirme Yöneticisi Özcan Güler ve EYOF 2011 Trabzon Genel Koordinatörü Nihat Doker ve Bilgi Teknolojileri Direktörü Bülent Ulusoy tarafından Trabzon’da düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

ERZURUM’DAN TECRÜBELİYİZ

Trabzon’daki olimpiyat köyünde düzenlenen basın toplantısında konuşan İnnova Genel Müdürü Ümit Atalay, Erzurum’da gerçekleşen Universiade 2011 Kış Oyunları sayesinde Türk mühendislerinin olimpiyat oyunlarının teknolojik altyapısını sağlayabileceğinin ilk kez dünyaya gösterildiğini belirterek, “İki ay gibi kısa bir sürede, EYOF 2011 Trabzon’un tüm altyapı çalışmalarını tamamladık. Oyun yönetim, sonuç ve skor ölçüm sistemlerinin kurulumlarını tamamen yerli kaynaklarla gerçekleştirdik. 11 ayrı spor tesisini internet ağıyla birbirine bağladık. 1500 adet donanımı çalışır halde teslim ettik. İkinci defa olimpik kategoride bir oyunun altyapısını gerçekleştirmiş olacağız. Gelecek dönemde Türkiye dışındaki oyunlarda da görev alarak Türkiye adına bir ilke imza atmak istiyoruz.” dedi.

SONUÇLAR ANINDA GÖRÜLECEK

EYOF 2011 Trabzon Genel Koordinatörü Nihat Doker ise, olimpiyatların sadece bir spor organizasyonu olmadığını, şehirlerin kaderini de değiştiren etkinlikler olduğunu belirterek, “Olimpiyatlar için en üst seviyede teknoloji alımına gittik ve İnnova’dan bu alanda destek aldık. İnnova’nın yaptığı teknolojik altyapıyla, her türlü işlemin kolaylıkla gerçekleşmesi sağlandı. Bu sistemle hem olimpiyatları sorunsuz tamamlayacak hem de tüm dünyaya organizasyon yapma becerimizi göstereceğiz. Oyunlar Eurosport’tan yayınlanacak.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir:  rapidshare.com ve fileserve.com neden engellendi?

OLİMPİYATLAR CEPTEN İZLENECEK

EYOF 2011 Trabzon Bilgi Teknolojileri Direktörü Bülent Ulusoy ise olimpiyatların teknolojik detayları hakkında bilgi verdi. İnnova tarafından geliştirilen Oyun Yönetim Sistemi’nin spor aktivitelerinin beyni olduğunu ifade eden Ulusoy, ilk defa EYOF 2011 Trabzon’a özel Apple iOS ve Android platformları için mobil uygulamalar hazırlandığını ve olimpiyatlara dair haber, karşılaşma ve oyun sonuçlarının anlık olarak takip edilebileceğini söyledi. EYOF 2011, Türkiye’nin olimpiyat düzeyindeki ilk spor organizasyonu olacak. Cumhuriyet tarihinde olimpiyat bayrağı ilk olarak Trabzon’da dalgalanacak.

Olimpiyat için Trabzon’a dev veri merkezi kuruldu

 • Projede 355 masaüstü, 267 dizüstü bilgisayar kullanıldı.
 • Toplamda 290 milyon TL’lik teknolojik yatırım yapıldı.
 • 11 ayrı spor tesisi birbirine internet ağıyla bağlandı.
 • Olimpiyatlar için Trabzon’da dev bir veri merkezi kuruldu.
 • Veriler, Türk Telekom’un başka şehirlerdeki sunucularında yedeklendi.
 • Sistemin güvenliğinin test edilmesi için ‘White Hacker’lar kullanıldı.
 • Olimpiyatlara özel Apple iOS ve Android mobil uygulamalar hazırlandı.
 • Fotofiniş, rüzgar ölçüm ve lazerli mesafe ölçüm sistemleri kuruldu.
 • Hatalı çıkış sensörleri, bisikletlere takılacak özel çipler kullanıldı.
 • Hatasız ölçüm için 300 kadar hassas ölçüm cihazı temin edildi.
 • Oyunlar Eurosport’tan yayınlanacak.
 • Olimpiyatta görev almak için 9 bin gönüllü başvurdu.
 • 1400 kişi gönüllü seçildi ve bu kişilere eğitim verildi.
 • Oyunculara 7/24 AsisTT tarafından çağrı merkezi desteği verilecek.
Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir