Shadow

IBM’den Open Office’e destek

IBM, ücretsiz dağıtılan ve açık kaynak koduyla yazılmış ofis programı Open Office’in geliştirme sürecine etkin şekilde destek vereceğini açıkladı. Bu destek IBM’in Pekin ofisinde çalışan 35 deneyimli programcı tarafından verilecek.

Open Office, yaygın kullanılan ofis uygulamalarına eşdeğer, kelime işlemci, hesap tablosu, sunum, çizim ve veritabanı araçlarına sahip.

Windows, Vista, Linux, Solaris ve Mac OS X gibi birçok işletim sistemi üzerinde çalışan Open Office ile Ms Office dokümanları üzerinde değişiklik yapılabiliyor, dokümanlar ODF veya Ms Office formatında kaydedilebiliyor.

IBM’in mesajlaşma ve işbirliği yazılımı Lotus Notes içerisinde de kullanılan Open Office, ISO standardı olarak kabul edilen ODF’yi (Açık Doküman Formatı) destekliyor ve tamamen ücretsiz.

IBM engelli kişilerin de OpenOffice’i etkin şekilde kullanabilmesi için çalışmalarda bulunacak, ayrıca programın yeni sürümlerini de yazılımlarında entegre biçimde kullanacak.

Ücretsiz sunulduğu www.openoffice.org sitesinden şimdiye kadar 100 milyon defa indirilen Open Office, gönüllü yazılımcılar tarafından 100’den fazla dile uyarlandı.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir