HP: Süperbilgisayarda Top10’dayız demedik

Geçen hafta, ‘En süper bilgisayar benim bilgisayar’ başlıklı yazımda, HP ile IBM arasındaki süperbilgisayar rekabetinin basın bültenleriyle karşılıklı atışmaya döndüğünü eleştirmiştim.

Sözkonusu yazıda, HP’nin süperbilgisayarlarla ilgili global sıralamaya yer veren Top500 sitesinde Top10’da dahi yer almamasına rağmen, “HP, Top500 süperbilgisayarlar sıralamasında liderliği IBM’den kaptı!” başlıklı bültenin basına dağıltılmasını eleştirmiştim.

Yazım üzerine HP’nin halkla ilişkilerini yürüten Marjinal Porter Novelli’den Eda Torcu’dan bir açıklama geldi. Cevap hakkına duyduğum saygı nedeniyle açıklamayı aynen yayınlıyorum:

“29 Aralık 2008 tarihinde Yeni Şafak Gazetesi’ndeki yazınızda ele aldığınız TOP500 listesiyle ilgili haber hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz. HP’nin global medya ilişkileri tarafından hazırlanan ve Türkiye’de de basına dağıtılan Top500 listesinde HP’nin liderliği ile ilgili bültenimiz ekte sunduğumuz ve sizin de www.top500.org adresli sitede ‘Statistic Type’ listesinde ‘Vendor’ seçeneğini işaretlediğinizde elde edeceğiniz listeye dayanmaktadır.

TOP500.org’da da yer alan bu liste ‘Vendors Share’ olarak toplam listeye giren ‘Site’ adedini esas almaktadır. Söz konusu Top500 listesinde üretici bazında adetlere ve ağırlıklara bakıldığında, bültenimizde yer alan bilgilerin doğruluğu görülecektir. Yazınızda sözü geçen ve HP’nin yer almadığı, ana sayfada verilen Top 10 listesi ise kapasite açısından en büyük süperbilgisayarların listesidir. Bültenimizde HP’nin bu listede yer aldığıyla ilgili herhangi bir bilgi verilmemiştir.

Bültenimizde yer alan ‘HP BladeSystem c-Class sunucular, iki yılda bir yapılan TOP500 sıralamasında en ağırlıklı ortalamaya sahip oldu’ ve ‘TOP500 listesinde 201 sistemle yer alan HP BladeSystem sunucularının…’ ifadeleri de HP’nin üretici payını baz alan istatistikler listesinden elde edilen verilere dayanarak HP’nin lider olduğunu belirtmektedir. Konuyla ilgili açıklamalarımızın aydınlatıcı olduğunu umar, saygılar sunarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir