Shadow

Her yüz akıllı telefondan 97’si dokunmatik ekranlı olacak

Akıllı telefonlarda, dokunmatik ekranı ilk Apple kullanmadı ama iPhone ile bu konsept bir çılgınlık haline geldi. Apple’ın kendine özgü pazarlama stratejisi, dokunmatik ekrana sahip akıllı telefonların birbiri ardına piyasaya sunulmasına neden oldu. Şu an dokunmatik ekranlı telefon üretmeyen şirket sayısı neredeyse yok gibi. Giderek tuşlu telefonlardan, dokunmatik ekranlılara doğru bir yöneliş var.

ABI Research tarafındna yapılan ‘Mobil ve Dokunmatik Ekranlar’ adlı araştırma bu alandaki gelişmeye ışık tutuyor. Araştırmaya göre özellikle iPhone’un piyasaya sürüldüğü dönemde 2006’da toplam pazarda payı yüzde 7 olan dokunmatik ekranlı akıllı telefonların payı, 2010 yılında yüzde 325 artışla yüzde 75’e çıkmış durumda. ‘Mobil ve Dokunmatik Ekranlar’ araştırmasına göre, önümüzdeki 5 yıl içinde dokunmatik ekranlar bugünkü telefonlarda bulunan Wi-Fi özelliği kadar yaygın olacak ve 2016 yılında akıllı telefonların yüzde 97’sinin dokunmatik ekranı olacak.

ABI Research’ün ABI’ın Akıllı Telefonlar ve Mobil Araçlar Araştırma Hizmetleri’nin bir parçası olan ‘Mobil ve Dokunmatik Ekranlar’ araştırmasında, ekranın cep telefonlarının kullanıcılarına vaad ettiği tüm özelliklerin kullanıcılara yansıdığı en önemli nokta olduğu, bu nedenle dokunmatik ekranların yakaladığı başarının sürpriz olmadığı belirtiliyor. Ekran ve dokunmatik teknolojilerin gelişiminin akıllı telefon pazarındaki hızlı büyümeyi tetiklediği belirtiliyor. Başlangıçta kullanılan rezistif ekranlar yerini  günümüzde neredeyse tamamen cep telefonlarına ilk olarak iPhone ile giren kapasitif teknolojiye bırakmış durumda.

Araştırmaya göre, dokunmatik ekran teknolojisi gelişmeye ve farklı mobil araç kategorileri için pazarı yeniden şekillendiriyor. ABI Research Mobil Araçlar Başkan Yardımcısı Kevin Burden konuyla ilgili olarak, “İki sensör yerine tek bir sensör katmanı kullanan ve yüzde 30 maliyet tasarrufu sağlayan düşük maliyetli dokunmatik kontrolörler daha düşük özellikli telefonlar için pazar oluşturuyor. Ekran ve dokunmatik teknolojilerinde en parçalı araç kategorisi olan eReader’lar artık sadece parmakla dokunma özelliğini sağlamakla kalmayan, bu segmentin ekranlarını standartlaştıran cazip bir maliyet de oluşturan seçenekler sunuyor” diyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Her an elinizin altında bulunması gereken el feneri önerileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir