Her yöne ile hem abone hem de biz kazandık

2010 yılında abone sayısı ve gelirlerde büyük patlama yaşandığını belirten Avea CEO’su Erkan Akdemir, her yöne konuşma tarifeleriyle hem abonelerin hem de GSM operatörlerinin kazandığını söyledi.

Avea’nın abone sayısı, 2010 yılında 181.206 abone  daha artarak 11,6 milyona ulaştı. 2010 yılı değerlendirmesi için İspanya’nın Barselona kentindeki Mobil Dünya Kongresi’ni takip eden Türk gazetecilerle bir basın toplantısı düzenleyen Avea CEO’su Erkan Akdemir, “2010’da, bir önceki yıla oranla yüzde 508’lik artışla, 332 milyon lira faiz, amortisman, vergi öncesi kar (FAVÖK) elde ettik. 2010 yılı için, iyi bir yıl geçirdik demem biraz sıradan kalır.  5. vitesten 6 hatta 7’ye geçtik bile diyebilirim. Yolumuza devam ediyoruz. Hem de yol aldıkça büyüyor ve gelişiyoruz. 2011’de gelirimizi büyütecek hamlelerimiz olacak. Sektörü sallayacağız, rakiplerimizin oyun alanını biz belirleyeceğiz.” dedi.

GELİRLER YÜZDE 6 ARTTI

Şirketin abone sayısının yanında gelirlerde de artış kaydettiğini ifade eden Akdemir, “2010’da toplam gelirimiz, geçen yıla oranla yüzde 6 büyüme ile 2.646 milyon TL. olarak gerçekleşti. Mobil pazardaki toplam gelire baktığımızda, gün geçctikce sesin yanında veri de bir itici güç olarak kendini gösteriyor. Şunu da vurgulamak isterim ki Avea olarak 3G veri gelirinde bir önceki yıla göre yüzde 164 artış sağladık.” şeklinde konuştu.

HER YÖNE TARİFESİ KAZANDIRDI

Geçtiğimiz yıl hız kazanan her yöne konuşma tarifelerin hem müşterilere hem de GSM operatörlerine kazandırdığını ifade eden Akdemir şöyle devam etti: “Aboneler, her yöne daha uygun fiyatla konuşturan tarife seçimine olan eğilimlerini oldukça artırdılar. Operatör gözüyle baktığımızda, arabağlanti ücretlerinin düşmesine rağmen operatörler gelirlerini artırdılar, bunun temelinde abonelerin her yöne tarifelerle kullanım alışkanlıklarını değiştirdiği yatmakta, böylece operatörler her şeyin dahil olduğu paket tarifelerle gelir artişi sağladılar.”

KONUŞMA SÜRELERİ ARTTI

Akdemir, 2008’in üçüncü çeyreğinde ortalama abone başına kullanım dakikası 170 iken, bu rakamın geçen yılın üçüncü çeyreğinde 270’e çıktığını, ilk üç çeyrekte sektör ortalamasının ise 225 dakika civarında olduğunu söyledi. 2011’in ilk 45 gününde 1 milyon 676 bin numara taşındığını ifade eden Akdemi, Avea’nın net müşteri kazanımının 120 bin olduğunu, uygulamanın başladığı 2008’den bu yana ise 1,4 milyona yakın abone kazandıklarını söyledi.

MOBİL İNTERNETTE REKOR HIZLARA ÇIKTIK

2010’da mobil internette de önemli gelişmeler yaşandığını hatırlatan Avea CEO’su Erkan Akdemir, “LTE teknolojisi için Avea olarak düğmeye bastık. Nokia Siemens Networks ile birlikte LTE teknolojisi uygulamasını ticari baz istasyonları ve kullanıcı ekipmanlarını da kullanarak, Avea Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirdik. Laboratuvar ortamı dışında gerçekleştirdiğimiz LTE uygulamasıyla 150 megabit hıza ulaştık. 3G baz istasyonu sayımız 3 bine yaklaştı. 3G abone sayımız  2 milyon. 3G modem kullanıcısı içinde Avea’nın payı, ortalama pazar payının üzerinde. Toplam trafiğimizin yüzde 80’i 3G üzerinden taşınır hale geldi.” dedi.

2010’DA 3G GELİRLERİ YÜZDE 164 ARTTI

Avea’nın 3G gelirlerinde de artış yaşandığını kaydeden Avea CEO’su Erkan Akdemir, “3G veri gelirinde bir önceki yıla göre yüzde 164 artış sağladık. Fakat belki de en önemli büyümeyi FAVÖK için yakaladık demem yanlış olmaz. 2010 yılını 332 milyon FAVÖK ile kapadık ve bu bir önceki yıla oranla yüzde 508 artış demek. FAVÖK marjımız da yüzde 14,1’lik bir oran oldu. Kullanıcı başı ortalama kullanım süremize (ARPU) baktığımızda, 2009’da 16,7 lira olan ARPU’muz, yüzde 11 büyüme ile 18,5 seviyesine geldi.” şeklinde konuştu. Akdemir, Türkiye’de kişi başına düşen mobil telefon aboneliğinde farkın oldukça açıldığını, Avrupa penetrasyonda yüzde 130’ları görürken, Türkiye’de oranın yüzde 85’lerde kaldığını kaydeden Akdemir, sektörün önümüzdeki dönemde en çok bu oranın nasıl artırılacağına kafa yorması gerektiğini belirtti.

ARABAĞLANTI ÜCRETLERİ SIFIRLANMALI

GSM operatörlerinin birbirleriyle olan iletişimdeki ücretleri tarifelerini ifade eden ‘arabağlantı’ ücretlerinin düşmesinin sektörü olumlu anlamda tetiklediğini ifade eden Avea CEO’su Erkan Akdemir, “Arabağlantı ücretlerinin sıfırlanmasından yanayız. 2010’da hem yol aldık hem de yol yaptık.  Türkiye’nin Ar-Ge sertifikasına sahip tek operatörü olarak  gelirlerine oranla Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan markalar arasında dünyadaki lider teknoloji şirketlerinin seviyesine ulaşan bir şirketin lideri olarak söylüyorum.” şeklinde konuştu.

FREKANSLAR YENİDEN ADİL DAĞITILMALI

Akdemir, sektördeki lisansların dağıtımının yeniden adil bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi. LTE teknolojisine geçişle birlikte bu konunun en önemli gündem maddesi haline geldiğini belirten Akdemir şunları söyledi: “LTE’de frekansların da ticari anlamda anlamlı olması gerekiyor. 2G’deki frekans dağılımının da gözden geçirilmesi, 3G’de fırsat varsa farklı frekansların kullanıma açılması, 4G frekans planlamasının şu anda anons edilmesi bizim gibi uzun dönemli yatırım yapan operatörler için çok önemli. Çünkü bizim ekmeğimiz bu. Nasıl bir çiftçinin elindeki en önemli değeri topraksa, toprağı olmayan çiftçi bir şey ifade etmiyorsa, bizim için de frekanstır önemli olan. Frekans ne kadar düşük olursa, bizim için çok daha değerlidir.”

GSM’İN YÜKÜNÜ FEMTOCELL ALACAK

Türk Telekom Grubu şirketlerinden Argela tarafından geliştirilen Femtocell teknolojisi de Avea’nın gündeminde. Akdemir, “Femtocell, genişbantla mobil 3G’nin evliliğini getiriyor. Kutunun arkasında TTNET’in internet servisi var ama çıktı olarak bir 3G servisi alıyorsunuz. Bu bizim için kapsama alanı iyileştirmesi yanında farklı müşteri deneyimi fırsatı sağlayacak. Kutunun sahibi ağırlıklı olarak TTNET olacak ama bu ileride bizim de böyle bir şeyi sunmamız için engel değil. Ciddi anlamda artan mobil data trafiği operatörleri yoruyor. Femtocell, o yorgunluğu azaltacak imkan sağlıyor. Hazırlıklarını birkaç ay içinde bitirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir