Shadow

‘Her Eve Bilgisayar Kampanyası’ ile ilgili sorular

Okur soruyor: Bilgisayarların özellikleri yeterli mi, ileriye dönük geliştirmeye müsait mi, fiyat makul mü, bilgisayar firmaları elinde kalmış olan parçaları bize yutturmasınlar!

Okuyucum Muammer Akseki, Türk Telekom’un ?Her Eve Internet, Her Eve Bilgisayar? kampanyasıyla ilgili görüşümü soruyor. Bilgisayarların özellikleri yeterli mi, ileriye dönük geliştirmeye müsait mi, fiyat makul mü şeklindeki soruları sıraladıktan sonra, “Bilgisayar firmaları elinde kalmış olan parçaları bize yutturmasınlar” şeklindeki kaygısını dile getiriyor.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var. Bu kampanyalar daha önce başka ülkelerde de yapıldı. Amaç, bilgisayar ve internet kullanımını yaygınlaştırmak, teknoloji kullanımında fırsat eşitliği yaratmak. Türk Telekom’un öncülüğündeki bu kampanya ile de 200 bin bilgisayar satılması, 200 bin eve bilgisayar girmesi amaçlanıyor. Bu açıdan bakıldığında, desteklenmesi gereken bir kampanya ile karşı karşıyayız.

Gelelim okuyucumuzun kaygılarına: Bu kampanya, ilk kez Bill Gates’in Türkiye ziyareti sırasında gündeme geldi. O dönem, 300 dolar gibi bir fiyattan söz ediliyordu. Şimdi ise kampanyadaki en düşük fiyatın 371 dolara çıktığını görüyoruz. Bu açıdan, beklenti karşılanamamış gözüküyor.

Kampanyada satışa sunulan bilgisayarlar başlangıç düzeyindekiler ve aileler için makul özelliklere sahip. Daha iyisini alacak maddi güce sahip olamayanlar için uzun vadeli taksitlerle satıldığı da gözönüne alındığında dikkate alınması gereken bir seçenekle karşı karşıyayız.

Kampanyayı cazip yapan etmenlerden biri de, ADSL modem ve 2 aylık ücretsiz ADSL erişiminin dahil olması. Ancak benim iki çekincem var. Birincisi, kampanyadaki ilk seçenekte işletim sistemi olarak kısıtlı bir sürüm olan ‘Windows Starter Edition’ kullanılması, diğer seçenekte ise, teknolojik ömrünü tamamlamış olan Pentium 4 ve buna bağlı donanımların varlığı.

Yine de kampanyada bizi teselli edecek unsurlar yok değil. Microsoft Office 2003 Standart Öğrenci-Öğretmen yazılımı, antivirüs, ebeveyn kontrol yazılımı, Microsoft yazılım geliştirme araçlarının da kampanya ile birlikte verildiği düşünülürse, biraz teselli bulabiliriz.

Kampanya ile ilgili detaylar buradan edinilebilir.

Melih Bayram Dede, Yeni Şafak, 16.10.2006.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.