Shadow

‘Her çalışana bilgisayar’ tarihe karışıyor

Bütün işlerin bilgisayarlar üzerinde yürüdüğü günümüzde, istihdam edilen her çalışanın önüne tam donanımlı bir bilgisayar koymak ve bu bilgisayara destek hizmetleri sunmak giderek daha maliyetli bir iş haline dönüşüyor. Bu gidişe dur demek içinse, ‘ince istemci’ adı verilen için sabit disk bulunmayan farklı cihazlar kullanılıyor.

İnce istemciler adından da anlaşılacağı üzere, gibi, fiziksel boyutları itibariyle son derece küçük olarak tasarlanmış ve içerisinde hiç bir mekanik bileşen ihtiva etmeyen kişisel bilgisayarlar. Klasik bilgisayarlardan farklı olarak, üzerinde çalıştırılmakta olan işletim sisteminin genel amacı, uygulamaları ince istemci üzerinde çalıştırmak değil; kullanıcıyı çeşitli bağlantı sağlayan ara yüz programlarıyla merkezi sunucuya ulaştırmak.

Sabit disk, disket sürücü veya VDC sürücü bulunmayan ince istemcilerde, işletim sistemi flash disk üzerinde çalışıyor. Bu anlamda ince istemciler kullanıcılarına donanımsal fayda olarak daha düşük arıza oranı, ince tasarımıyla ferah çalışma alanı, mekanik bileşenlerinin olmaması sayesinde sessiz ve rahat bir çalışma ortamı sunuyor.

Yazılımsal fayda açısından ise; merkezi olarak yönetilebilmesi, bilgilerin sunucu üzerinde saklanması bilgi güvenliği ve işletme kolaylığı, değişen koşullara adaptasyon noktasında merkezin güncellenmesi ile bütün sistemin güncellenmiş olması, dikkat ve özen noktasında bütün ilginin merkezi sunuculara yoğunlaştırılarak işletim kolaylığı ve teknik servis hizmetlerinde zaman kazancı olarak karşımıza çıkar.

İŞTE BİR İNCE İSTEMCİLERİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

SNC İnce İstemci 800 MHz, 250 MB (RAM) / 256 MB (DOM) XP

İşlemci: Entegre VIA 800 MHZ
Bellek: 256 MB RAM / 256 MB IDE Flash Bellek
LAN: 10/100 Base T Ethernet
Ekran Kartı: 1024×780, 24 bit color
İşletim Sistemi: Windows XP embedded
Boyutlar: 22.0×20.3×6.5 cm / 1.4 kg
Güç: 60 W harici DC adaptör

SNC İnce İstemci 800 MHz, 512 MB (RAM) / 256 MB (DOM) XP

İşlemci: Entegre VIA 800 MHZ
Bellek: 512 MB RAM / 256 MB IDE Flash Bellek
LAN: 10/100 Base T Ethernet
Ekran Kartı: 1024×780, 24 bit color
İşletim Sistemi: Windows XP embedded
Boyutlar: 22.0×20.3×6.5 cm / 1.4 kg
Güç: 60 W harici DC adaptör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir