‘Hep eleştirdik şimdi e-leştiriyoruz’

Bürokratik devletten elektronik devlete geçişin gerçekleşeceğini bildiren Yıldırım, “Tek kapıdan bütün adreslere ulaşma imkanına sahip olacağız. Böylece vatandaş bürokrasi ile yüzyüze gelmeden işini görebilecek hale gelecek. Bugüne kadar herşeyi eleştirdik, artık e-leştiriyoruz” dedi.

Türkiye Bilişim Derneği tarafından Sheraton Otel’de düzenlenen Bilişim’08 Kurultayı’na Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Yıldırım, kurultayın açılışında yaptığı konuşmada, etkinliğin Türkiye’nin bilgi toplumuna gidişi yolunda stratejisinin belirlenmesi için politika yapanlara yol gösterme amacıyla düzenlendiğini söyledi. Bilgi iletişim teknolojilerinin dünyada ve Türkiye’de çok hızlı bir gelişim gösterdiğini vurgulayan Yıldırım, bu teknolojilerden telefonun artık günlük yaşantının bir parçası haline geldiğini ifade etti.

Yıldırım, etkinliğin ‘yakınsama’ ana teması ile düzenlendiğini, bu kavramın dünyada son dönemde çok tartışıldığını kaydetti. ‘Yakınsama, iletişim alt yapısı veya cihazların birbirinden bağımsız olarak her türlü hizmeti vermesi anlamına geliyor’ diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Diyelim ki fiberoptik bir alt yapıdan televizyon yayını, ses nakli, görüntü veri gönderme işini yapabileceksiniz. Aynı şekilde bir cihazı altyapısı fark etmeden çok amaçlı olarak kullanabileceksiniz. Bir cep telefonunu, yerine göre televizyon olarak, ses iletişimi yapan bir araç olarak kullanacaksınız veya bilgi ulaştırmak için kullanabileceksiniz. Böylece teknolojinin gelişmesiyle birlikte herşey birbiriyle iç içe giriyor.’

‘SEKTÖRÜN CİROSU 30 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNE ÇIKTI’

Bakan Yıldırım, değişen teknolojiyle birlikte mevzuat düzenlemeleri ve kurallarının yeni baştan ele alınması gerektiğine işaret ederek, ‘Artık gelişmiş ülkelerin bir çoğunda RTÜK ve Telekomünikasyon Kurumu birleştiriliyor. Çünkü artık yaptığı işler, fonksiyonları iç içe girmeye başladı’ dedi.

Bilgi iletişim teknolojilerinin 2003’ten bu yana hızla ilerlediğini dile getiren Yıldırım, sektörün 2002’de 8 milyar dolar olan cirosunun bugün 30 milyar doların üzerine çıktığını kaydetti. Yıldırım, Türkiye’nin yüzde 6.5 kalkınma hızı ortalamasına sahip olduğunu, bilgi iletişim teknolojilerinde ise yüzde 20’nin üzerinde bir ilerlemenin gerçekleştiğini belirterek, ‘Bu da gösteriyor ki bu sektör artık bir yaşam alanı haline geldi’ diye konuştu.

Cep telefonu olmadan bugün kimsenin adeta hayatını sürdüremez hale geldiğini ifade eden Yıldırım, cep telefonunun giderek fonksiyonel bir alet haline geldiğini vurgulayarak, ‘Yakında ev işlerinde bile kullanır hale geleceğiz’ dedi. Bakan Yıldırım, cep telefonlarında olduğu gibi sabit telefonlarda da pek çok hizmetin verilebildiğine işaret etti.

ELEKTRONİK HABERLEŞME KANUNU

Ylıdırım, bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişmelere ayak uyduracak yasal düzenlemeler hakkında bilgi verirken, geçen hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Elektronik Haberleşme Kanunu’na değindi. Cumhuriyet tarihinden itibaren çeşitli yıllarda çıkan mevzuatın bu yasada toplandığını ifade eden Yıldırım, artık bilgi iletişim alanının derli toplu bir mevzuatı olduğunu dile getirdi. Bakan Yıldırım, bilgi iletişim alanının serbestleşmesiyle birlikte rekabet şartlarının da yerinde oluşması için kanunda önemli hükümlerin yer aldığını söyledi.

Kanunla birlikte bilgi iletişim alanındaki AR-GE faaliyetlerinin destekleneceğini ifade eden Yıldırım, BTK’nın bireysel ve kurumsal girişimcilere AR-GE desteği vereceğini bildirdi. Yıldırım, ‘Böylece sektörün gelişmesi, yeni yazılımlar, yerli ürünlerin gelişmesinin önü açılacak. Tüm bunların amacı Türkiye’yi bilgi toplumuna taşımaktır’ diye konuştu.

‘2013 BİLGİ TOPLUMU’

Bugün yüzde 90’lara varan okuryazarlık hedefi için 80 yıl uğraşıldığını anlatan Yıldırım, ‘Bu hedef bitince önümüze başka hedef çıktı. O da bilgisayar okuryazarlığı. Artık ülkelere bilgiye sahip olma, bilgiyi kullanma ve üretmelerine göre sınıflandırılıyor. Eğer bilgi toplumu olamazsak gelişmiş ülkeler arasında yer alamayız. Bilgi artık en büyük güç haline geldi’ dedi.

Yıldırım, onun için yeni dönemde bilgisayar okur yazarlığını artırmak, böylece ‘2013 Bilgi Toplumu’ hedefine ulaşmak için işe okullardan başladıklarını ve bütün okullara geniş bant internet erişimi sağlayıp, 300 trilyon kaynakla tüm okullara bilgi teknoloji sınıfları yaptırdıklarını anlattı. Yıldırım, fen sınıfları yapımının ise sürdüğünü bildirdi. Bilgi teknolojilerine giden yolda en büyük kaynağın, nüfusun yüzde 52’sini oluşturan 25 yaş ve altındaki gençler olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti: ‘Bizler bilgi çağını ıskalayan bir nesiliz, onun için gençlerden başladık. Böylece bilgi toplumuna emin adımlarla ilerlemiş olacağız. Bilgi toplumuna gidiş için yasal düzenlemeleri yaparken diğer yandan da sektörün serbestleşmesi ve böylelikle artık vatandaşın da daha çok katma değerli hizmetlerden yararlanması seçeneklerinin artırılması ana amacımızdır.’

GENİŞBANTTA 6 MİLYON ABONE VAR

Bakan Yıldırım, 2003’te genişbant internetin olmadığını ancak şu anda 6 milyon abone bulunduğunu bildirdi. Türkiye’deki toplam bilgisayar sayısının 4 milyona ulaştığını ve internet hızının 4-5 kat yükseldiğini kaydeden Yıldırım, şunları söyledi: ‘İnternet yaygınlaştıkça aynen ilaç gibi yan etkileri oluyor. Bunlardan toplumumuzu, özellikle çocuklarımızı ve gençleri korumamız lazım. Güvenlikle ilgili alanlara dikkat etmemiz lazım. Bunun için dünyada yasal düzenleme yapan, bu konuda internetin zararlı etkilerinden toplumu korumaya yönelik nadir ülkelerden biriyiz. Bu yönüyle de bir çok ülke bizim modelle yakından ilgileniyor.’

Yıldırım, amaçlarının ‘özgürlükle güvenlik arasında insanları sıkıştırmamak ve internetin nimetlerinden olabildiğince yararlanmalarını sağlarken internetle birlikte gelen kirli bilgilerden de arındırmak ve böylece rafine bilgilerle toplumu bilgi toplumuna dönüştürmek’ olduğunu ifade etti. Bakan Yıldırım, bilgi ve iletişim toplumuna yaklaşmak için bilgi iletişim altyapısının geliştirilmesi, tüm evlere bilgisayarın girmesi ve Türkiye’de yerli yazılımların artırılması gerektiğini vurguladı.

E-DEVLET ARALIKTA HİZMETE GİRİYOR

Yıldırım, TÜRKSAT’ın e-devlet çalışmalarını bitirdiğini ve Aralıkta bu hizmetin başlatılacağını anlatarak, hizmetlerin 20 kalemde verileceğini belirtti. Bu sayede bürokratik devletten elektronik devlete geçişin gerçekleşeceğini bildiren Yıldırım, ‘Tek kapıdan bütün adreslere ulaşma imkanına sahip olacağız. Böylece vatandaş bürokrasi ile yüzyüze gelmeden işini görebilecek hale gelecek. Bugüne kadar herşeyi eleştirdik, artık e-leştiriyoruz’ dedi.

Yıldırım, kurultay sonucunda ortaya çıkan görüş ve önerilerin kendileri için yol gösterici olacağını, bundan sonraki çalışma ve düzenlemelerde de başvuracakları önemli hususların yer alacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir