Havaalanında ücretsiz internet şüphesi

Bugün Saraybosna uçuşu öncesi, Atatürk Havalimanı’nda TTNET WiFi ile bağlanmak istediğimde, bilgisayarım iki kez üstüste kilitlenince, Superonline ücretsiz WiFi hizmetini gördüm ve buradan internete bağlandım.

Bağlantı sırasında cep telefonu numarası istiyordu. Bunun İnternet Yasası gereği zorunluluk olduğu ifade edilmişti. Zaten toplu kullanım alanlarında TC Kimlik Numarası vermeden bile internete girilmemeye başlandığı bir dönemde, bu bana çok da garip gelmedi.

Cep telefonumu yazdım ve SMS ile bağlantı şifresi geldi. Şifreyi girdiğimde ise Tellcom şirketinin abonelik sözleşmesini onaylamam istendi. Acaba, ücretsiz internet bağlantısı derken, Tellcom abonesi mi olacaktım?

Böyle bir şeye kimse cesaret edemez herhalde diyerek, sözleşmeyi onaylayıp, internetten yararlandım. Bu arada acaba kötü bir sürprizle karşılaşır mıyım düşüncesiyle, konuyla ilgili Superonline’dan bilgi istedim. Gelen cevap şöyle:

“Havaalanında Superonline Wi-Fi kullananları Superonline abonesi yapmamız gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Hukuki yükümlülükler olduğu için servis kullanım şartları ile ilgili konulan bir sözleşme. Çünkü servis kredi kartıyla satın da alınabiliyor. Sözleşmenin içeriğinde zaten abone yapıldığına ve kullanıcıya ekstra bir yükümlülük getirildiğine dair bir ifade yok. Konuyu bilginize sunarız.”

Umarım yine de kötü bir sürprizle karşılaşmayız. Karşılaşırsak, zaten sizinle paylaşmış olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir